Solmaz’dan aşı çağrısı!

Şanlıurfa Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdullah Solmaz, koronavirüsle mücadele kapsamında aşı hakkı bulunan herkesin bir an önce aşı olmaları için çağrıda bulundu.

Solmaz’dan aşı çağrısı!
banner2

Bir yıldan fazladır ülkemizi ve tüm dünyayı saran koronavirüs, birçok değişikliğe uğrayarak en son İngiltere varyantı halini aldı. Mutasyonlu virüs, son zamanlarda ülkemizde ve birçok ilimizde de vakaları görülmeye başlandı.  Şanlıurfa’da da görülen İngiltere varyantı, daha hızlı bulaşma riskiyle biliniyor. Koronavirüsten pek farkı olmayan ancak bulaşma riskinin yüksek olmasından dolayı çok dikkat edilmesi gerekiyor.  

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre haftalık vaka sayılarına göre: Şanlıurfa, önce maviden sarıya daha sonra da sarıdan turuncuya (yüksek riskli iller) döndü.  Bu yaşanan vaka artışı sonucu maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiği, gerekmedikçe dışarı çıkılmamasının önemli olduğu ve vakaların düşmesi için çok dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdullah Solmaz da bu konu hakkında Bizim Haber Ajansı'na (BİHA) yaptığı açıklamada,  İngiltere varyantı ile şu an Türkiye’de görülen Covid-19 vakalarının belirti açısından pek bir farkının olmadığını belirterek, “Ancak İngiltere varyantı normal Covid-19 vakalarına göre yayılma hızı açısından çok daha fazla bulaş durumu söz konusu olduğundan dolayı vatandaşların Covid-19’a karşı daha dikkatli olması, sosyal mesafeye, maske ve temizliğe daha fazla özen göstermesi gerekiyor” dedi.

 

İNGİLTERE VARYANTI HER YERDE

Bulaş riskinin yüksek ve hızlı olmasından dolayı çok dikkat edilmesi konusunda uyaran Solmaz, “İngiltere varyantı, tüm Türkiye’de görülmesi söz konusu, Urfa’da da görülüyor. Ancak İngiltere varyantının normal Covid-19’dan farkı çok fazla olmadığından dolayı endişelenilecek bir durum yok ama en önemli şey bulaş riskinin fazla olması. Bunun için daha dikkatli olmamız lazım”  diye ifade etti.   Solmaz, genç ve yaşlılar arasında görülme sıklığı açısından çok fazla farkın olmadığı herkesin kurallara ve temizliğe özen göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

KARANTİNA SÜRESİ 10 GÜN

Dr. Solmaz, İngiltere varyantının ülkemizde görülmesinin ardından karantina süresinin kaç gün olması gerektiği konusunda da bilgi vererek,  “İngiltere mutasyonunun görülmesi durumunda karantina süresini uzatmak söz konusu değil. 10 günlük bir karantina süresi uygulanmakta ve hastalarda herhangi bir bulaş durumu bulunmamakta. 10 günlük karantina şu an için yeterli” diyerek vatandaşların kafasında oluşan karantina süresi sorularına da cevap verdi.

 

 “HER İKİ AŞIYI DA YAPTIRABİLİRİZ”

Aşı çalışmalarının yoğun olarak uygulandığı ve ülkenin her yerine itinayla ulaştırılan aşılar en başta yüksek risk grubundaki yaşlı ve kronik hastalığı olan 65 yaş üstüne uygulandı. Ardından sırasıyla 60 -55 yaş ve bazı meslek gruplarına uygulandı.  Uygulanan aşılar ise sinovac ve biontech, her iki aşı da İngiltere mutasyonuna karşı önemli bağışıklık oluşturmakta. Dr. Solmaz şu an hem Türkiye’de hem de Şanlıurfa’da her iki aşının da uygulandığını belirterek, halkı aşı olmaya ve bu konuda vatandaşların duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulunarak; “Şu an Şanlıurfa ilinde ve tüm Türkiye’de hem sinovac hem de biontech aşısı uygulanmakta. Bu iki aşının da İngiltere varyantına karşı bağışıklık oluşturma konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. Her iki aşıyı da yaptırabiliriz.  Vatandaşlarımızın aşı konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Şu an hem aile sağlığı merkezi hem de hastanelerimizde sinovac aşısı uygulanmakta. Şanlıurfa ilinde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Siverek ilçemizde biontech aşısı yapılmakta. Ancak vatandaşlarımızın aşı olma konusunda daha duyarlı olması ve aşı tanımlanan kişilerin en hızlı şekilde aşılarını olmaları gerekiyor, bulaş hızı ve ölümleri azaltmak için” diye ifade etti.

 

“RAMAZAN AYINDA AŞILAR SAAT 24’E KADAR UYGULANMAKTA”

Ramazan ayının gelmesi ve yasaklamanın uygulandığı saatlerin saat 19-05 arasına çekilmesinin ardından hafta sonu ve akşam geç saatlerde aşı yapmak isteyen vatandaşlar, randevu alarak saat 24.00’a kadar aşı yaptırabilecekler. Solmaz saat 24.00’a kadar vatandaşların aşı yapabileceklerini vurgulayarak; “Aşılarımız Ramazan olması dolayısıyla saat 24’e kadar uygulanmakta, yani iftar öncesi aşı olmakta tereddüt eden vatandaşlarımız iftardan sonra da randevularını alarak hastanelerimizde aşılarını olabilirler” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLARA ÇAĞRI!

Artan vaka sayıları ve Şanlıurfa’nın (turuncu) yüksek riskli iller arsına girmesinin ardından Solmaz vatandaşlara çağrıda bulunarak, şu ifadelere yer verdi:

 “Vatandaşlara son olarak uyarımız bildiğiniz üzere Türkiye’nin neredeyse tamamı kırmızı, Şanlıurfa turuncu oldu. Turuncu olmasını beklemiyorduk, Urfa’nın bir an önce mavi olması için tüm vatandaşlarımızın el birliğiyle tedbir alması lazım. Bunu ne sağlık camiası ne de kolluk kuvvetleri tek başına yapabilir. Tüm vatandaşların Urfa’nın maviye dönüşmesi için el birliğiyle maske, mesafe ve kalabalık ortamlara girmeme konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Kesinlikle kalabalık mekânlara girmekten kaçınalım maskemizi burun ve ağzımızı kapatacak şekilde takalım mesafe ve el hijyenine azami derecede dikkat edelim en kısa süre de Şanlıurfa’yı mavi kategoride görelim inşallah.”

BİHA

YORUM EKLE