Siverek'te kanlı kavgayla ilgili basın açıklaması!

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Siverek İlçe Başkanlığı tarafından 2 kişinin ölümüne neden olan arazi kavgası sonrası bir açıklama yapılarak sorunun nedenlerini sıralandı ve "Umuyoruz ki bu tür olayların bir daha yaşanmayacağı bir şehri

Siverek'te kanlı kavgayla ilgili basın açıklaması!
banner2

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde arazi anlaşmazlığı nedeniyle akraba iki aile arasında çıkan ve 2 kişinin ölümüne neden olan kavga sonrası DEVA Partisi Siverek İlçe Başkanlığı basın açıklaması yaptı.

"Bir insan canı kaç dönüm arazi eder?" sorusu ile başlayan açıklamada vatandaşlara seslenilerek "Güzel şehrimiz Siverek’te yaşayan hiç kimse ilçemizde bu olayların yaşanmasından ve insanlarımızın canlarının bir-iki satırlık haber cümleleri kadar değer görmesinden razı değildir. Öncelikle vatandaşlarımızdan biraz daha anlayışlı ve aklıselim ile hareket etmelerini rica ediyoruz" denildi.

Kavganın sebebinin bir anlık öfke olmadığına dikkat çekilen açıklamada kavganın gerekçeleri şöyle sıralandı:

"Gerek resmi, gerekse de gayrı resmi bir şekilde gerçekleşen bireysel silahlanma ve bu duruma gerekli müdahalenin yapılmaması yaşanan bu durumların bir sebebidir.

Köylerimizde yıllardır bir şekilde ötelenen ve bir türlü gerçekleştirilemeyen “Arazi Toplulaştırması” yaşanan bu durumların bir sebebidir.

Benzer olaylarda yaşanan hukuk garabetleri, uzayan mahkeme süreçleri ve suçluların kamu vicdanını rahatlatacak cezalar almamaları bu durumların bir sebebidir.

İlçemizde yıllardır aynı sebeplerden dolayı insanlar yaşamlarını yitirmelerine rağmen, bu acı olayların akademisyenler, emniyet bürokrasisi, mülki amirler ve ilgili kurumlar tarafından bütün boyutlarıyla incelenmeyip bu olayları doğuran nedenlerin ortadan kaldırılmaya çalışılmaması, bu durumların basit “sosyolojik” sebeplere sığınarak geçiştirilmesi yaşanan acı olayların bir sebebidir."

Gerekli inceleme ve takibin yapılması çağrısında bulunularak açıklamaya şu sözlerle son verildi:

"Umuyoruz ki; gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yapılarak ve yukarıda saymış olduğumuz bazı sebepleri de dikkate alarak, gerek kolluk kuvvetlerimiz gerekse de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız üstlerine düşeni yaparlar ve bu tür olayların bir daha yaşanmayacağı bir şehri hep beraber inşa edebiliriz.

İnsan hayatını her şeyin üzerinde gören bir anlayışla; hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

BİHA

YORUM EKLE

banner99