Sınırda çocuk olmak!

Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Akçakale'de çocuklar savaşın kirli yüzüne inat tüm masumiyetleriyle oyun oynamayı sürdürüyor.Çocukların gülüşleri sınır hattında yankılanırken, savaş ve askeri hareketlilik onların dünyasında çok uzakta

Sınırda çocuk olmak!
banner1

Sınır ötesinde yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen savaş, Akçakaleli çocukları oyun dünyasından alı koymuyor.

Suriye'de yaşanan iç savaş 8'inci yılına girerken, Türkiye'nin ABD ile Suriye'de oluşturulması planlanladığı güvenli bölge için Akçakale'de 'Müşterek Harekat Merkezi' kuruldu. Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad bölgesi savaşta çok defa el değiştirirken şuan PKK/PYD'nin denetiminde bulunuyor. Harekat Merkezinin de kurulmasıyla sınırdaki hareketlilik arttı. Urfa semalarında TSK uçaklarının yanısıra artık ABD uçağı da görülmeye başlandı. Sınıra askeri sevkiyat da sürüyor. Hareketlilik, ulusal ve uluslararası gündem geniş yankı bulurken bu durumdan bi haber olan Akçakaleli çocuklar, sınır hattında oyun oynamayı sürdürdüğü görüldü.

Ara ara top seslerinin yükseldiği sınıra karşı, çocuklar oynadıkları futbol topu ve attıkları kahkahalar ile savaşa kendilerince meydan okudu. Çocukların neşeli halleri gülümsetti.

Aileler ise okul sezonun yaklaşmasıyla çocukların eğitim hayatlarının yaşanan son gelişmelerle olumsuz etkilenmesinden endişe ediyor. 

BİHA

YORUM EKLE