Şiddet gören kadın yardım bekliyor!

Şanlıurfalı Gazi Fethi A. ile imam nikâhlı olarak evlenen Nilüfer Özalp, evlendikleri günden bu yana hem fiziksel hem de psikolojik şiddet görüyor.

Şiddet gören kadın yardım bekliyor!
banner1

İstanbul doğumlu aslen Çanakkaleli olan Nilüfer Özalp, 2012 yılında ilk evliliğini yaptı. İlk eşinin kumar ve içki bağımlısı olması nedeniyle mahkemeye başvuran Özalp, ilk evliliğini sonlandırdı. Anne ve babası olmayan Özalp, ilk eşinden boşandıktan sonra Çanakkale’de yaşayan ablasına sığınmak zorunda kaldı. İlk eşinden belli bir miktar nafaka alarak iki çocuğu ve kendisinin geçimini sağlamaya çalışan Özalp, aradan 2 yıl geçtikten sonra Şanlıurfalı Gazi Fethi A. ile tanıştı. A.’nın, “İlk eşimden boşanıp seninle resmi nikâh kıyacağım” demesi üzerine Özalp, iki çocuğuyla birlikte Şanlıurfa’ya gelmeye karar verdi. Şanlıurfa’da ev tutarak A. ile dini nikâhlı yaşamaya başlayan Özalp, birlikte yaşamaya başladığı kişinin ilk karısının evi basması üzerine büyük darbe yedi ve görmüş olduğu şiddetten sonra kocasının ilk eşi hakkında şikâyetçi olarak dava açtı. Açılan dava sonucunda ilk eşe 5 yıl boyunca gözetim kararı verildi. Yaşanan bu sorunlara rağmen Fethi A. ile imam nikâhlı olarak evlendi. Aradan geçen yıllarda kocasından çokça şiddet gördüğünü iddia eden Özalp, son olarak iki hafta önce iki buçuk yaşındaki oğlu Yalçın Miraç A.’yı hasta olduğu için hastaneye götürmek istedi. İddiaya göre, kocası “hastaneye gitmeyeceksin” dediği imam nikâhlı eşi Nilüfer Özalp’i saçlarından tutarak duvara vurdu.  Bu durumun üzerine talihsiz kadının durumu, polis ve 112 acil sağlık ekiplerine bildirmesi üzerine kocası hakkında tutanak tutularak, bir ay uzaklaştırma kararı alındı. Kararın alınmasından sonra Fethi A. evdeki eşyaları bir bir satarak imam nikâhlı eşini ve 4 çocuğu yüzüstü bırakıp gitti. Evsiz ve eşyasız kalan Nilüfer Özalp, evde kalan birkaç eski eşyayı da satarak yaşadıkları yerden ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra tanıştığı ve aynı durumdan muzdarip olan Selma G.’nin evine sığınmak zorunda kaldı. Selma G. de iki çocuğuyla birlikte devletten aldığı parayla geçimini sağlamaya çalışıyor. 5 gündür komşulardan ya da kendi imkânlarıyla yemek vs. geçimlerini sağlamak zorunda kalan mağdur iki kadın devletten yardım desteklerini bekliyor. 

 

DEFALARCA ŞİDDET UYGULADI!
Yaşadığı bu durum hakkında Ajans Urfa’ya açıklamada bulunan mağdur Nilüfer Özalp artık kadınların erkekler tarafından hiçbir şekilde şiddet görmemesi gerektiğini, çocukların babasız büyümemesi için babaların babalık görevini insanca yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “Kavgalarımız olmaya başladı dedim belki sinirlidir iş ile ilgili bir sorun vardır. Bu durum daha sonra şiddete dönmeye başladı sonra ilk çocuğumuz oldu bana bu çocuk benden değil diye iftira da attı. Savcılığa suç duyurusunda bulundum sinirle söyledim kusura bakma dedi ve özür diledi. Şikâyetimi geri çektim annem, babam da yok vefat ettiler bir ablam bir abim var onlarda bana sırtlarını döndüler. Bende ne yapacaktım sustum sustum 7 yıl boyunca şiddetleri daha da alevlendi. Taksiye biniyorum çok afedersiniz kötü kadın oluyorum.  Komşuyla konuşmayacaksın, oraya gitmeyeceksin buraya gitmeyeceksin diyerek direk kafama darbe atarak vuruyor çocuklarıma da aynı şekilde. Artık bundan iki hafta önce kafamı çok kötü duvarlara vurdu. Hastaneye başvurdum bir ay uzaklaştırma cezası aldı.”

ÖZALP DESTEK BEKLİYOR 
7 yıl boyunca defalarca hem fiziksel hem de psikolojik şiddete maruz kalan Nilüfer Özalp, durumu birçok kişiye bildirmesine rağmen bir çözüm bulunamadı.  Artık çocuklarıyla kendi ayakları üzerinde hem kendisinin hem de çocuklarının şiddete maruz kalmadan yaşaması için destek beklediğini dile getirdi.
 
 “SAÇLARIMI ÇOK SEVİYORDUM”

İmam nikâhlı eşinden yıllarca şiddet gören Özalp, saçlarını eşinin tutup duvarlara vurmasından dolayı kestirdiğini, çok sevmesine rağmen kısacık yapmasına sebep olduğunu belirterek, “Saçlarımı niye kestim hiçbir kadın saçlarını kestirmek istemez ama ben kestirdim çünkü saçlarımdan tutup duvarlara vuruyordu. Artık dayanamadım bu benim için büyük bir travma ve çocuklarımın gözü önünde beni dövüyor sürekli. 3 buçuk yaşındaki oğlum bu durumdan çok etkilendiği için o da dövmeye, saldırgan olmaya başladı. Ben kadınların sesi olmak istiyorum ben 4 çocuğumla şu anda ortadayım” diyerek, kadınların artık saçlarını kestirmek zorunda kalmamalarını ve eşlerinden şiddet görmemeleri gerektiği konusunda çağrıda bulundu. 

 

“DEVLET 4 ÇOCUK VE 1 KADINA SAHİP ÇIKAMAYACAK MI?”
Yıllardır çok mağdur olduğunu ve artık bir an önce bu durumdan kurtulmak istediğini ve daha fazla Selma G.’ye yük olmak istemediğini belirten talihsiz kadın,  “Evinde kaldığım aile de aynı durumda evine sığındığım kadında tek başına ve 2 çocuğuyla yaşıyor devletten aldığı parayla idare etmeye çalışıyor. Benim gibi kadınlara lütfen Cumhurbaşkanımız yardımcı olsun kadınlara yapılan şiddet nereye kadar. Bizler Allah’ın emanetiyiz erkeklere ve onlar yeterince bakmadıklarından dolayı mağdur oluyorlar.  Ben dört çocuğumla ayakta kalmak istiyorum Valimizden yardım istiyorum. Devlet dört çocuğa da bakamayacak ise ben ne yapayım kendimi öldüreyim mi? Bir annenin çocuğunu hastaneye götürecek diye kafası duvarlara vurulur mu size soruyorum lütfen devlet büyüklerinizden yardım bekliyorum” dedi. 

“BABALIK PARA VERME İLE OLMAZ!”
Kendi öz çocuklarına bile bakmakta aciz olduğunu ve hatta bir 3.5 diğeri de 2.5 yaşlarında olan Burak A. ve Yalçın Miraç A.’ya bile şiddet uyguladığını ifade ederek, “Eğer ortada bir çocuk varsa ona babalık yapmak zorunda babalık parayla olacak şey değil” diye ifade etti. 
Şiddet mağduru Özalp, ağlaya ağlaya bir hal olduğunu ve artık bu durumdan bir an önce kurtulmak istediğini, kendi ayakları üzerinde durarak çocuklarına annelik yapmak istediğini belirterek, devlet büyüklerinden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’den, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yardım beklediğini de kaydetti.

BİHA

YORUM EKLE

banner99