Şenyaşar Ailesi'nin avukatlarından açıklama geldi

Günlerdir Şanlıurfa Adliyesi önünde ‘adalet’ nöbeti tutan Şenyaşar Ailesi'nin, mağduriyetlerinin giderilmesi adına ailenin avukatlarından açıklama geldi.

Şenyaşar Ailesi'nin avukatlarından açıklama geldi
banner1

Olayın üzerinden geçen 3 yılın ardından Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, Şanlıurfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutarken, ailenin avukatları basın açıklaması geldi. İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi'nde basın açıklaması yapan Şenyaşar Ailesi'nin Avukat Bülent Duran, 2 Nisan 2021 Cuma günü Malatya’da yapılacak olan duruşmaya kamuoyunun dayanışma desteklerini beklediklerini kaydetti.

 

ŞENYAŞAR AİLESİNİN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Şenyaşar Ailesi'nin Avukatı Bülent Duran, adliye önünde 'adalet' arayan Şenyaşar Ailesi için açıklamalarda bulundu. Duran, “Toplumun tüm kesimlerinden olaya ve saldırıya karşı gösterilen duyarlılığın soruşturma sürecinde kamu vicdanını rahatlatacak hızlı ve etkin yürütülecek bir soruşturma ile adaletin sağlanması amacıyla ivedilikle yansıtılması önemlidir. Dosyanın bütünlüğünü bozacak şekilde iki farklı dosya olarak ele alınması ve dosyanın gerçekliğinin özellikle kamu imkanlarının bir saldırıya ve üç kişinin çok vahim bir şekilde öldürülmesine dönük olarak saldırganlarca kullanıldığının açık olmasına ve etkin soruşturma gerekliliğine rağmen, gizlilik kararını ve bu kadar süre geçmiş olmasına rağmen konu saldırıdan kaynaklı halen hiç kimse hakkında işlem yapılmamış olmasının izahını yapamıyoruz. Karşı karşıya kaldığı saldırının boyutu karşısında kendisini ve hayati tehlike ile karşı karşıya olan ailesini korumak zorunda olan müvekkil Fadıl Şenyaşar için verilen ve halen devam eden tutuklama kararı haksız ve orantısız bir tedbir olduğu gibi, uzunca bir süre tek tutuklusu Fadıl Şenyaşar olan dosyamızda ailesinin ve biz müdafilerinin kolay ulaşamayacağı bir ceza evinde tutulmasının da hiçbir izahını yapamıyoruz” dedi.

 

 

“ADALET ARAYAN ACILI AİLE 22 GÜNDÜR ADLİYE ÖNÜNDE”

Avukat Duran, “Üç aile bireyini vahim bir şekilde kaybetmiş olmanın yanında, uzun süreden beri tutuklu olan müvekkil Fadıl Şenyaşar yönünden ve bu tutukluluk da uğradıkları saldırı sonrası adalet beklentisi içerisinde olan ailesi yönünden de ağır bir tedbirdir. Tüm mülki ve idari kurumların ve kolluğun gözleri önünde gerçekleşen bu saldırının boyutunun büyüklüğü aşikar olmasına rağmen, dosya bütünlüğünü bozacak şekilde bir kısmı hakkında devam eden gizlilik kararı ile eksik deliller eşliğinde ve bu kadar ağır bir şekilde yürütülen bir soruşturma ile adaletin tecellisinin sağlanmasının imkansız olacağı gerçekliği ile, izahını yapamadığımız bir şekilde halen olayın oluşunda kastı/ihmali/ sorumluluğu olan hiç kimse hakkında işlem yapılmamış ve hiçbir davanın açılmamış olması ve gizliliğin devam etmesi adalet talebi olan aileyi ve bizleri endişelendirmektedir. Adalet arayan acılı aile 22 gündür adalet arayışını ve talebini yağmur çamur demeden Şanlıurfa Adliyesi önünde oturarak dile getirme çabası içerisindedirler. Müvekkilimiz ailenin adalet arayışı içerisinde gösterdikleri ısrarlı ve haklı adalet talebinin, gizlilik kararı ile etkisizleştirilmeye çalışıldığımız bu soruşturma işleyişi içerisinde biz dosya avukatları da sonuna kadar takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

 

 

“KAMUOYUNUN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Kamuoyunu dayanışmaya davet ettiklerini belirten Avukat Duran, “Kamuoyunun vicdanını etkileyen bu vahim saldırının üzerinden geçen süreye rağmen halen ciddi bir aşama kaydedememesinin ve adalet beklentisinin acılı bir annenin defalarca gözaltı işlemi ve ifade ile karşı karşıya bırakılacak şekilde adliye bahçelerinde dile getirmek zorunda bırakılmasının biz dosya avukatları da üzüntüsü içerisindeyiz. Dosyanın etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliğini ve adalet talebimizi tekrar dile getiriyor, tüm kamu oyunun yakından takip ettiği ve her yurttaşımızın insan olarak canının yandığı bu dosyada, kamuoyunu bilgilendirmeyi bir borç bildiğimizden bu açıklamayı yapıyor ve 2 Nisan 2021 Cuma günü Malatya’da yapılacak olan duruşmaya tüm duyarlı kamuoyunun dayanışma desteklerini bekliyor ve bu insani sahiplenişten dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİHA

YORUM EKLE

banner99