Şanlıurfalı dağcılar kış tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi

 Şanlıurfa Dağcılık il Temsilciliği ile Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Urfadosk’a bağlı sporcular, Berit Dağına 3 bin 54 metre kış tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi.

Şanlıurfalı dağcılar kış tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi
banner1

9 -10 Şubat 2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Berit Dağcılık Arama-Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübü’nün düzenlemiş olduğu organizasyonda Şanlıurfa’yı temsilen 4 sporcunun katıldığı kış tırmanış etkinliğinde  Kahramanmaraş, Elbistan, Şanlıurfa, Aksaray, Bursa, Antalya, Adana, Hatay ve  Konya illerinden gelen 23 dağcı kış koşullarının ağır yaşandığı ortamda Berit Dağına tırmanarak zirve yaptı.

Şanlıurfa’dan yola çıkan dağcılar Kahramanmaraş Göksun ilçesinde buluştular. Kaymakamlık ziyaret edildikten sonra minibüsle Kınıkkoz köyüne 1700 meter ulaşan dağcılık grubu buradan kamp malzemeleriyle tırmanışa geçerek  seyrek çam ağaçları arasındaki 1850  metre rakımlı kamp alanında çadırlarını kurdular.  Aynı gece saat 03.00’de tırmanışa geçen dağcılar çetin kış koşulları içerisinde derin karda değişimli olarak iz açmakla 6 saat süren tırmanışta Şekerin Yurdu, Mor’un Yatağı ve Karagöl sırtından zirveye Bayraktepe’ye saat 09.00’da ulaştılar. Ayakta zor duracak derecede rüzgarın ve yer yer tipinin olduğu ortamda 20 dakikaya kadar kalabilen dağcılık grubu inişe geçerek yine aynı rotadan bazen farklı kulvarları kullanarak 3 saatlik bir yürüyüş ve molalarla kamp yerine döndüler.1,5 saatlik dinlenmeden sonra kamp malzemeleri toplanarak köye inişe geçildi. Minibüsle Göksun ilçesine varılarak kış tırmanış etkinliği sona erdi.

 Şanlıurfa Dağcılık il Temsilciliği ile Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü –Urfadosk olarak yapılan ortak açıklamada, “Salgın nedeniyle etkinliklerden uzak olmamız ve dağlara hasret bırakıldığımız şu günlerde bizleri doğayla buluşturan, yükseklerde doğanın temiz havasını almamızı sağlayan  ve farklı illerden gelen dağcıları bir araya getiren Kahramanmaraş Berit Dağcılık Arama-Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübü yönetici ve sporcularına, zirveye ulaşmak için karda  iz açmada öncülük eden Hakan Coşkun Nurhak Dağı Dağcılık ve Doğa sporları Kulübü yönetici ile sporcularına ve  etkinliğe katılanlara teşekkür ederiz. Bu hafta sonu da 4 kişilik dağcı grubumuzla Kayseri ili Erciyes Dağına 3917 metre bir kış tırmanışı gerçekleştireceğiz ”denildi.

BİHA

 

 

 

YORUM EKLE