Şanlıurfa Kent Konseyi toplantısında gerginlik (EK HABER)

Şanlıurfa Kent Konseyi seçimli genel kurul toplantısı başladı. 2 liste halinde gidilen seçimde dilek-temenni konuşmaları sırasında tartışma çıktı.

Şanlıurfa Kent Konseyi toplantısında gerginlik (EK HABER)
banner2

Mevcut başkan Erkan Sözen’in görev süresinin dolmasından dolayı Şanlıurfa Kent Konseyi, Genel Kurul toplantısında seçime gidiyor. 

5393 Sayılı Belediye Kanununun 76. Maddesi, Kent Konseyi Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Kent Konseyi oluşturulacak. Bu kapsamda konsey tarafından düzenlenen seçimli genel kurul toplantısı bugün saat 14.00’da Şair Nabi Kültür Merkezinde başladı.
 DİVAN KURULU OLUŞTURULDU

Toplantı saygı duruşu ile İstiklal Marşı nın okunmasıyla başladı ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Kurulda yer almak için iki liste yarıştı. İlk listede Nihat Taş, Hüseyin Korkmaz ve Faruk Akbaş; ikinci listede Ahmet Turhan Yetim, Ferhat Karadağ ile Nihat Çiçek yer aldı. 
 Birinci liste oy çokluğu ile kabul edildi ve Divan Heyetinde Nihat Taş, Hüseyin Korkmaz ve Faruk Akbaş yer aldı.BEYAZGÜL’DEN ŞEHİRLER ARASI  KIYASLAMALARA ELEŞTİRİ

Toplantı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün konuşması ile devam etti. Beyazgül konuşmasında şuan devam eden İsot Festivali’ne değinerek Şanlıurfa ve komşu kentler arasında yapılan kıyaslamaları eleştirdi. Beyazgül "Bu şehir bizden iyi, şu şehir bizden daha iyi demekle Şanlıurfa gelişmez. Başka bir şehirde bulamadığımız çok güzel şeyler biz de var. Zengin bir şehrimiz var. Gelenlere en çok neyi beğendiklerini sordum, dediler ki, ‘Biz en çok Urfa’nın insanını sevdik.’ ” dedi.

Beyazgül Konsey ile ilgili de, “Biz her kurumumuzun iş birliği içerisinde çalışmasını istiyoruz. Dünyada ne varsa en iyisini biz alacağız. Birlikte gayret ederek Urfa’yı geliştireceğiz, buna mecburuz. Seçimin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 

"TRAFİĞİN VE İŞSİZLİĞİN AZ OLDUĞU BİR KENT DİLİYORUZ"

Vali Yardımcısı Selami Işık ise “Bu kent konseyimiz geçmiş eksiklikleri görerek, daha iyiyiye nasış gidebiliriz düşüncesiyle hareket etmesini temenni ederim. Trafiğin az olduğu, esnafın vatandaşa iyi muamele ettiği, işsizliğin az olduğu bir kent diliyoruz. Kent konseyinize büyük işler düşüyor. Ümit ediyorum ki bu temennilerle güzel işler başarılır” ifadelerini kullandı.GERGİNLİK YAŞANDI

Protokolün ardından sıra aday konuşmalarına geldi. Konseyde başkanlık için yarışan Adil Saraç ve Mehmet Akbaş yarıştı. Toplantıda üyelere ilk hitap eden isim Adil Saraç oldu. Saraç, “Ben 70 yaşındayım, bana niye aday oldu diyorlar. Çok büyük bir ayıp ettim bu yaşta aday olarak. Ben Beyazgül’e de söyledim. Aday olmamın tek nedeni gençliktir” dedi.

Adayların konuşması sonrası dilek-temenni konuşmalarının seçimden sonraya alınması gerginlik yarattı. Gerginlik üzerine divan, konuşmaları seçim öncesine aldı. İlk konuşmayı yapan Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve Urfanatik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tahir Gülebak, bazı eleştirilerde bulundu. Gülebak’a bağırdığı gerekçesiyle uyarısında bulunuluncaca ortalık bir anda gerildi. Gülebak ile STK ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Ali Ferhat Türkmen arasında tartışma yaşandı.

Tartışmanın büyümesi ile araya Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül girdi ve Beyazgül üyelere hitaben bir konuşma yaptı. Beyazügl'ün konuşması sonrası dilek temenni konuşmaları seçim sonrasına ertelendi ve seçim için oy verme işlemi başladı ancak gerginlik son bulmadı.

Gülebak’a yumruk atılması üzerine basın mensupları konsey toplantısını terk etti.

İŞTE O ANLAR: 

Şanlıurfa Kent Konseyi Genel Kurul Üye Listesi için Tıklayınız

Şanlıurfa Kent Konseyi Nedir?

Şanlıurfa Kent Konseyi 13.07.2005 tarih ve 25874 Sayılı resmi gazetede yayınlanan 5393 Sayılı Belediye Kanunun 76.Maddesine dayanılarak hazırlanan kent konseyi yönetmeliği çerçevesinde tüm belediyelerin kurmakla yükümlü olduğu kuruluştur. Bu konseyde karar vericilerin yanısıra sivil toplum kuruluşları da yer almaktadır.

Kent Konseyinin Amacı Nedir?

Kent Konseyleri; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetimi hayata geçirmek” amacıyla kurulmuştur.

Kent Konseylerine Kimler Katılabilir?

Merkezi yönetimin temsilcileri, yerel yönetim kurumlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, üniversitelerin temsilcileri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşların,  sendikaların, noterlerin, baroların ve ilgili dernekler ile vakıf temsilcileri kent konseyine katılabilir.

Özlem DİKMEN/BİHA

YORUM EKLE

banner99