Şanlıurfa'daki doktordan 'organ bağışı' açıklaması

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Organ Nakli Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasının Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa'daki doktordan 'organ bağışı' açıklaması
banner1

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Organ Nakli Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir" dedi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek ise Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle vatandaşların daha duyarlı ve hassas davranmaları gerektiğini ifade etti.

BİHA

YORUM EKLE