Şanlıurfa’da yapay zekâ konuşuldu

Şanlıurfa’da yapay zekâ farkındalığını arttırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla bugün kamu kurum ve kuruşlarının temsilcilerinin katılımıyla çok önemli bir toplantıya imza atıldı.

Şanlıurfa’da yapay zekâ konuşuldu
banner2

Yıllardır yerli ve milli teknoloji hamlesi çerçevesinde yapay zekâ ve daha birçok teknolojik konuda ülke ekonomisine katkı sunacak şekilde alanında uzman kişiler çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’de yapay zekâ farkındalığını arttırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla yüzlerce etkinlik ile yapay zekâ zirveleri gerçekleştirilerek binlerce kişiye ulaşıldı. Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrenci ve akademisyen kadrosuyla bu konuda birçok hamleye imza atıyor. Bu kapsamda Şanlıurfa merkezli GAP bölgesi etkinlikleri düzenlendi. Zoom üzerinden video konferans yoluyla düzenlenen etkinlikte, yapay zekânın insan hayatına olumlu etkileri, farklı alanlarda kullanımı ve hayatı kolaylaştırıcı etkisi üzerinde konuşma ve sunumlar yapıldı.

Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Berkan Aydilek başkanlığında düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ. Halil Peltek, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yapay zekanın önemi ve teknolojinin günlük hayatta da kullanımı için adımlar atıldığını ve yapay zeka teknolojisine hayli önem verdiğinden bahsetti. Daha önceleri muhtarların günde yüzlerce defa belediyelerin ilgili kurumlarını aramak zorunda kaldığını ancak oluşturdukları ‘Muhtarlık Bilgi Sistemi’ sayesinde bu sorunu çözüme kavuşturduklarını belirten Beyazgül, ancak yapay zeka teknolojisinin kullanımı sayesinde ‘Muhtarlık Bilgi Sistemi'nin kurulmasıyla çok daha kolay bir şekilde iletişim ve çözüm sağlandığını söyledi.

AYDİLEK: YOL HARİTASI PLANLANDI

Düzenlenen toplantıyı değerlendiren Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Berkan Aydilek, “Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapay zekâ ekosistemi geliştirilmesi, güçlendirilmesi bununla ilgili farkındalığın oluşturulması, kamuda, özel sektör ve sanayide yapay zekanın kullanımının arttırılması, bu doğrultuda gerekli olan eğitimlerin etkinliklerin planlanması ve organize edilmesi ve yol haritasının belirlendiği bir toplantı şeklinde düzenlendi. Bu daha başlangıç, bundan sonrasında da devamı gelecek bir etkinlik yol haritası planlanarak start verilmiş oldu. Günümüz bilgi çağı, dijital çağıdır. Şanlıurfa merkezli olarak yazılım ve dijitalleşmede yapay zekanın daha fazla anlaşılması, kullanılması ve bu teknolojiden faydalanması ve kullanılması amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

BİHA

 

 

YORUM EKLE

banner99