Şanlıurfa'da 'lolaz dürüm' geleneği sürüyor

Şanlıurfa’da uzun yıllardır yaşatılan ‘lolaz dürüm’ geleneği, özellikle kahvaltılarda tercih edilmesiyle sürüyor. Protein kaynağı olan lolaz dürüm, lezzetiyle de damaklarda tat bırakıyor.

Şanlıurfa'da 'lolaz dürüm' geleneği sürüyor
banner1

Şanlıurfa, 12 bin yıllık tarihi ile Türkiye’nin en eski kentlerinden biri.Geçmişten bu yana birçok güzelliği bağrında taşıyan şehir, özellikle yemekleriyle de gastronomi alanında iddiasını sürdürüyor. Yüzlerce çeşit yemeğe sahiplik yapan kentte, şehrin alternatif yiyecekleri ise dikkat çekiyor.

 


 

Damaklara hitap eden bu lezzetlerden biri de lolaz (börülce) dürüm… Diğer yemeklere alternatif olan lolaz dürüm, özellikle kahvaltı geleneğiyle Şanlıurfa’da sürüyor. Yıllardan bu yana fastfoodculara direnen lolaz dürümcüler ise bu geleneği yaşatmaya çalışıyor.

 Şanlıurfa kültüründe yıllardır var olan lolaz dürüm, evde yapıldığı gibi çarşıda seyyar tezgah ve seyyar arabalarda da satılıyor. Ayaküstü tüketilebilen bir yemek olan lolaz dürüm, protein bakımından zengin olmasıyla da sıkça tüketiliyor.LOLAZ (BÖRÜLCE) YAPILIŞI:

Lolaz tercihen  içine kemik konulmuş tencerede bir miktar su ile haşlanır. Açık ekmek içerisine serilen lolaz, ince kıyılmış maydanoz, yeşil soğan, kına biber, taze yeşil ya da kırmızı isot eşliğinde dürüm yapılarak tüketilir.

Fotoğraf: Burhan AKAR

BİHA

YORUM EKLE