Şanlıurfa'da kurulacak pazar yerleri belli oldu

Şanlıurfa Valiliği koordinesinde, kaymakamlıklar, belediyeler ve semt pazarcıları esnaf temsilcilerinin katılımıyla belirlenen 15 Mayıs 2021 günü kurulacak pazar yerleri açıklandı.

Şanlıurfa'da kurulacak pazar yerleri belli oldu
banner1

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanmaya başlanan tam kapanma tedbirleriyle, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri muafiyet kapsamında tutulmuştu.

Gelinen aşamada ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle yaş sebze/meyve gibi ürünlerin zayi olmasının önlenmesi amacıyla, 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü 10.00 ve 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açık olmasına ve vatandaşların ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilmişti.

Tam kapanma dönemi içerisinde 15 Mayıs 2021 günü Şanlıurfa’da açık olacak pazar yerlerine ilişkin, şu tedbirler alınacak.

Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satışının yapılmasına (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak belediyeler tarafından gerekli tedbirlerin alınacak, bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilecek ve/veya ilave pazar alanlarının oluşturulacak.

 

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgâhlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirlerin alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbir; Vali / Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak, uygulanması sahada bizzat takip edilecek.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

 

15 MAYIS 2021 CUMARTESİ GÜNÜ AÇIK OLACAK PAZAR YERLERİNE AİT ADRESLER

 

BİRECİK İLÇESİ

 

Merkez Mah. Yusuf kemal yaşar Cad. Kalealtı mevkii kapalı semt pazarı

 

CEYLANPINAR İLÇESİ

 

Turgut Özal Mahallesi Kapalı Semt Pazarı

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Kapalı Semt Pazarı

 

EYYÜBİYE İLÇESİ

 

Osmanlı Mah.3630 Sk. Nenehatun okulu önü

Yenice Mah.5019 Sk. 24 nolu sağlık ocağı yanı

Şıhmaksut Mah. Ceylan Caddesi Garaj Pazar Yeri

Hayatı Harrani Mah. Veterinerlik Fakültesi karşısı

Muradiye Mah.3432 Sk. Eyyüp petrol üstü

Yenice Mah.3991 Sk. Kapalı semt pazarı

Eyüpkent Mah. kapalı semt pazarı

Eyüpnebi Mah.Akçakale Cad. Hyundai plaza yanı

Batıkent Mah. 15 Temmuz Toki Kapalı Semt Pazarı

Akabe Mahallesi Trafo Mer. yanı

Hacıbayram Mah. Umut sk.

Dedeosman Mah. Mance Zeytinlik Pazarı

Hayatı Harrani Mah. 3956 Sk

Harran Kapı Mezarlık Yanı Kapalı Semt Pazarı

 

Halfeti İLÇESİ

 

Siyahgül Mahallesi Belediye Caddesi

 

HALİLİYE İLÇESİ

 

Ertuğrulgazi Mah. 323. Sok. Resulullah Camii

Selahattin Eyyubi Mah. 219. Sok. Vatan İ.Ö.O. önü

Yeşildirek Mah. 424. Sok. Zabıta karakolu yanı

Devteyşti Mah. Salih Özcan Bulvarı

Ahmet Yesevi Mah. 2236. Sok.

Sırrın Karşıyaka Mah.

Mimar Sinan Mah. Tekel Cad. Rabia Meydanı Yanı

 

HARRAN İLÇESİ               

 

Süleyman Demirel Mh. Şeyh Hayati Harran Caddesi Açık Semt Pazarı

 

HİLVAN İLÇESİ

 

Hilvan Yeni Mahalle 416 Sk.

 

KARAKÖPRÜ İLÇESİ

 

Akbayır Mahallesi.1019. Sokak. Çırağan sitesi önü

Maşuk Toki Seyrantepe Mahallesi 8261.Sokak.Semt Pazarı

Akpiyar Mahallesi 4003.Cadde. Kapalı Semt Pazarı

Şenevler Mahallesi Cuma-1 6129.Sokak ile

Şenevler Mahallesi Cuma-2 6132.Sokak Kapalı Semt Pazarı

 

VİRANŞEHİR İLÇESİ

 

Kışla Mah. Antin Cad.

Selahattin Eyyübi Mah.

 

SİVEREK İLÇESİ

 

Guney Mahallesi 9.Sokak

Dicle Mahallesi 13. Sokak

 

BİHA

YORUM EKLE

banner99