Şanlıurfa'da kış hazırlıkları eskisi gibi hummalı değil

Şanlıurfa’da, sonbaharın yaklaşmasıyla evlerde de kış hazırlıkları hız kazandı. Ancak bu yılki hazırlıklar kadınlar için eskisi gibi hummalı değil. Konserve, turşu, sos, salça ve kurutmalık yapmak için kasa ile alınan sebzeler artık kiloyla alınıyor.

Şanlıurfa'da kış hazırlıkları eskisi gibi hummalı değil
banner1

ŞANLIURFA –Şanlıurfa’da, sonbaharın yaklaşmasıyla ev hanımlarını kışlık yiyecek hazırlama telaşı sardı. Pazardan domates, biber, fasulye, patlıcan gibi yaz ürünlerini alan vatandaşlar, kış hazırlığı için kolları sıvadı. Ancak bu yıl ürünler önceki yıllardaki gibi kasayla değil kiloyla alınıyor.

Pazarda taze ürünleri seçen vatandaşlar, fiyatların yüksek olduğunu, önceki yıllardaki gibi kış hazırlıklarını istedikleri gibi yapamadıklarını dile getirirken, pazarcılar ise fiyatların şu anda uygun olduğunu, ilerleyen haftalarda fiyatların yükseleceğini söyledi.

BİHA, Haliliye’de Yenişehir Mahallesinde her hafta kurulan pazarda hem alıcıların hem de satıcıların nabzını yokladı.

ÇELİK: GEÇEN SENE HER ŞEYİ YAPTIM AMA BU YIL ALAMIYORUM

Kış hazırlığı için pazar alışverişine geldiğini söyleyen Fatma Çelik, tezgahlardaki yüksek fiyatlardan dolayı bu yıl istediği gibi kış hazırlığı yapamayacağını ifade etti.

“Geçen senlerde kışa hazırlık yapıyordum, bu sene hiçbir şey yapamadım” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şey pahalı. Bir koli yumurtayı 70 liraya almışım. Kış için hiçbir şey yapmadım. Yani yapamıyorum, alamıyorum çünkü fiyatlar çok pahalı. Geçen sene her şeyi yapmıştım. Kırmızı biberin kilosu 15 lira, alamıyorum işte.”

DUYAR: BU SENE ÇOK FARKLI

Pazar alışverişini gören vatandaşlardan Veysi Duyar, bu sene pazarda yaz sebzesinin fiyatlarının çok yüksek olduğunu vurguladı. Elindeki iki poşete 40 lira ödediğini söyleyen Duyar, “Geçen sene epey bir hazırlık yapmıştım. Ama bu sene çok farklı. Fiyatlar çok yüksek. Kırmızı biberin kilosu 20 lira, halde 12-13 lira. Bu fiyatlarla nasıl isot çıkaracaksınız? Yalnız almakla bitmiyor ki! Temizleme ücreti var, zeytinyağı var. Bir Urfa biberini şu anda piyasada 220 liraya satıyorlar. İstediğimiz miktarda yapamıyoruz yani” dedi.

GÖRGÜN: URFA İSOTTA SINIFTA KALDI

Pazarcılardan Mehmet Emin Görgün ise şu anda fiyatların makul olduğunu söyledi.

Şu sıralar kışlık sebzelerin tam zamanı olduğunu belirten Görgün, ”Patlıcanı 7-10 lira arası veriyoruz, domates 5 lira, salatalık 5 lira. Urfa'mızın isotları kışın olmadığı için malum poşetleyip buzdolaplarına koyuyorlar. Domatesleri konserve yapıp dolaplara koyarlar ve domatesin bir de suyunu sıkıp kışın salça olarak yemek için yapıyorlar. Acur ve kabak dediğimiz ürünler sıcaktan dolayı pek fazla olmuyor. Olmadığı için de fiyat biraz yüksek vatandaşlar ondan yakınıyor. Kabak ve acurdan fazla alamıyorlar. Kırmızı biberi çıkartan kesim yüzde 10. Urfa, isotta sınıfta kaldı. İsotta gerçekten fiyat yüksek” ifadelerini kullandı.

TEPE: 20 GÜN SONRA FİYATLAR YÜKSELİR

Pazarcılardan Mehmet Tepe ise her bütçeye uygun sebze bulunduğunu kaydetti.

“Domates 5 liraya da var 10 liraya da var, patlıcan 7 liraya da var 10 liraya da var” diyen Tepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her bütçeye göre sebze var, kimse yok demesin. Vatandaş 20 bin aylık da alsa 50 bin aylık alsa da az der. Şükreden yok. Geçen seneye göre fiyat yüksek ama gelip kış için alan var. Fiyatların düşmesi zor, soğuklar arttığı zaman düşmez, sera malı çıkar. 20 güne kadar bu fiyatlar böyle devam eder sonra fiyatlar yükselir”.

 

Sinan ÖZDEMİR-Fadime KILDI /ÖZEL HABER –BİHA

 


YORUM EKLE

banner99