Şanlıurfa'da haftasonu piknik yapılabilecek mi?

Kontrollü normalleşme sürecine geçen Urfa'da en çok merak edilen konu "Mangal" oldu. Vatandaşlar haftasonu yasaklarının kalkmasıyla mangal planları yaparken "Hıfzısıhha Kurulu'nun bu konudaki kararı ne olacak?" sorusu merak ediliyor.

Şanlıurfa'da haftasonu piknik yapılabilecek mi?
banner2

Şanlıurfa için uzun süredir uygulanan haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı ve Şanlıurfalılar mangal yapıp yapamacakları sorusunun cevabını aramaya koyuldu. 

Bugün 3,5 saat süren kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sürecin detaylarını paylaştı. Yeni kontrollü normalleşme adının verildiği süreçte en şanslı iller arasında Şanlıurfa aldı. Çünkü kent düşük riskli iller arasında yer bularak haftasonu ile 65 yaşve 20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu. Lokanta, cafe, çay bahçesi, yüzme havuzları, halı saha gibi yerlerde de faailyetlerin belli kurallar içerisinde başlanmasına karar verildi. Okulların da yüz yüze eğitime geçtiği kentte alınan son kararlar "Normal yaşama dönüş" olarak yorumlanırken akıllara ilk gelen de mangal keyfi oldu. Ciğer sevdalısı Urfalılar uzun zamandır hasretini çektikleri piknikte mangal keyfi için -hemen- plan yapmaya başladı. Öyle ki bu durum kentin tiyatro sanatçısı Hasan Ocakoğlu tarafından da mizaha döküldü.

Sanatçı Ocakoğlu çektiği bir video ile haftasonu mangal için mesire alanlarında şimdiden yer tutulmaya başladığını dile getirerek duruma ironiyle yaklaşsa da Şanlıurfalılar için durum oldukça ciddi. Öyle ki haber merkezlerine ulaşıp "Mangal yasak mı, haftasonu pikniğe gidecek miyiz?" sorunun cevabı aranıyor. En çok merak edilen sorunun cevabı ise İl Hıfzısıhha Kurulu'nda... Kurul, salgının seyrinde artış öngörüsüyle pikniği yasaklayabilir. Bu nedenle kurulun bu konudaki kararı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamasında kurulların tedbirlere müdahale edebileceğine dikkat çekerek "Her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek, valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek" ifadelerine yer vermişti. 

BİHA

YORUM EKLE