Şanlıurfa'da esnaf iş yapamamaktan yakındı

Şanlıurfa’da süper marketler kuruyemişçi esnafını da vurdu. Korona virüsünün de yangın olduğu dönemde, kuruyemiş satıcıları önceki yıllara göre iş yapamamaktan yakındı.  

Şanlıurfa'da esnaf iş yapamamaktan yakındı
banner2

Balıklıgöl yakınlarındaki Akarbaşı Caddesi’nde hurma, kuru kayısı, kuru üzüm gibi çeşitli kuruyemiş ve iftariyeliklerin fiyatlarında pek fazla değişimin olmamasına karşın bu sene hem pandemi hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı alım gücünün düştüğü görüldü. İş yapamamaktan dolayı kuruyemişçi esnafının da bir hayli dertli olması dikkat çekti. Esnaf yaşanan durgunluktan dolayı çok zor durumda olduklarını, bir an önce yasakların kalkmasını ve işlerinin açılmasını istedi.

Kuruyemişçi Hüseyin Korkmaz, pandemi nedeniyle yabancı turistin olmadığından işlerinde durgunluk olduğunu belirterek, “Ramazanda cumartesi, pazar günleri yine yasaklar mevcut bizlerde kapalı olacağız bunun sonucunda bir durgunluk mevcut. Ramazan için hazırlıklarımızı yapmışız bekliyoruz bakalım durumlar nasıl olacak alışverişler nasıl olacak bekliyoruz”  dedi.  

 

HURMA FİYATLARI DEĞİŞMEDİ

15 yıldır kuruyemiş satışı yapan esnaflardan Recep Çelik de bu sene Ramazan ayının simgesi olan Medine Hurması’nın fiyatının değişmediğine dikkat çekerek, fiyatların 15-80 TL arasında olduğunu ancak buna rağmen satışların yine de çok kötü olduğunu söyledi.

 

ÇELİK: “KİRAMIZI ZOR ÇIKARIYORUZ”

Ramazan ayının gelmesine rağmen satışların hiç iyi olmadığına da vurgu yapan Çelik, “Hurmalarımızın hepsi duruyor, normal şartlarda ramazana bir hafta kala hurmaların hepsi bitiyordu ama şuan daha yarısı bile bitmiş değil. Pandemi bizleri çok kötü etkiledi, şuan işlerimiz çok kötü. Yasaklar da geliyor kiramızı bile zor çıkarıyoruz” diye dert yandı.

Çelik, pandemi nedeniyle vatandaşların açık ürün almadıklarını ve daha çok kapalı olan market ürünlerine rağbet gösterdiklerini belirtti.

BİHA

 

YORUM EKLE