Şanlıurfa'da aşiret liderleri 'çocuk gelin' protokolünü imzaladı

Şanlıurfa'da çocuk yaşta evliliklerin önüne geçebilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 4 aşiret lideriyle protokol imzaladı.

Şanlıurfa'da aşiret liderleri 'çocuk gelin' protokolünü imzaladı
banner2

Türkiye'de en fazla çocuk evliliklerinin yaşandığı kentler arasında yer alan Şanlıurfa'da, harekete geçildi.

Çocuk gelinlerin önüne geçmek isteyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kentte etkili olan aşiret liderleriyle iş birliğine gitti ve protokol hazırladı. Yetkililer, erken yaşta evliliklerin sık görüldüğü Akçakale'de Bin Muhammed aşireti lideri İsmail Büyükaslan, Harran'da Fitit aşireti lideri Mehmet Aygün, Siverek'te Kırvar aşireti lideri Ahmet Kırvar ve İzol aşireti lideri Mehmet İzol ile bir araya geldi.

 AŞİRET LİDERLERİ İMZA ATTI

Aşiret liderleri, "Erken yaşta ve zorla evlilik ile mücadelede; Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iş birliği yapmayı, gönüllü olarak destek vermeyi kabul ediyorum" ifadelerinin yer aldığı metne imza attı. BİLİCİ: ÇOCUK YAŞTA EVLİLİĞİN YASAK OLDUĞUNU...

Bu protokolle çocuk evliliklerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, "Bazı aileler çocuk yaşta evliliğin yasak olduğunu, bu durumun psikolojik ve sosyolojik sonuçlarının olumsuz olacağını bilmiyor. Kendileri de küçük yaşta evlenen ebeveynler, erken evliliklerin normal olduğunu düşünüyor. Bizler ailelere ve aşiret liderlerine erken evliliklerin niçin zararlı olduğunu aktardık. Bizi dinledikten sonra 'Bunlar yanlış şeyler, herkese anlatacağım' dediler. O zaman 'gel protokol yapalım gönül elçimiz ol' dedik. Hiç çekinmeden hepsi kabul ederek, sürece destek sunmak istediler. Aldığımız bu olumlu karşılık bizleri de motive etti" dedi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99