Şanlıurfa’da “Akıllı radyoterapi” dönemi

Şanlıurfa’da onkoloji alanında büyük katkı sağlayacak olan LİNAC cihazının Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye ek Hizmet Binası için yer tespiti yapıldı.

Şanlıurfa’da “Akıllı radyoterapi” dönemi
banner1

ŞANLIURFA -Sağlık Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’ya tahsis edilen Mr-Linac cihazı için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Hizmet Başkanları, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Bedri Caner Kaya ve yönetimi ile birlikte Haliliye ek Hizmet Binasında LİNAC Cihazının (Lineer Akseleratör-Doğrusal Hızlandırıcı) kurulumu için yer tespiti yapıldı.

Tümör tedavisinde avantaj sağlayan MR LINAC, radyoterapide “yeni ve akıllı bir yöntem” olarak nitelendirilmekte. MR görüntüsü eklenen ve gelişmiş yazılımıyla “akıllı radyoterapi” yapabilen bu yöntem; tümörün hareketini algılıyor, hızlı ve net görüntü alabiliyor, işlem sırasında tümörün hareketine göre yeni planlama yapılmasını sağlıyor. Bu nedenle ışınlar, tümöre tam isabet ederken çevre dokulara zarar vermiyor.

Yakın zamanda kurulumu tamamlanıp hizmet vermeye başlayacak olan LİNAC Cihazı, onkoloji bölümünde, kanser tedavisinde kullanılan ve hastaya X-ışını yollamak suretiyle bunu gerçekleştirecek.

 

Cihaza entegre edilen CT simülatörlerle 3 boyutlu görüntü alınıp tümörün bulunduğu yere uygulanacak tedavi şekli belirlenmekte bu sayede sağlıklı dokuların zarar görmesinin önüne geçilecek.

Tedavi sırasında hastanın nefes alması gibi, tümörün yerinin değiştiği durumlarda bile ışının hassasiyetle tümöre odaklanabilmesini sağlamakta ve tam isabetle tümörü yok ediyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm “LİNAC Cihazının ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim” ifadesini kullandı. 

BİHA

 


YORUM EKLE