Şanlıurfa’da 2. Gıda İhtisas OSB kuruluyor

GAP’ın başkenti olan Şanlıurfa’da yerli ürünleri ulusal ve uluslararası pazarlara sunacak olan 2. Gıda İhtisas OSB kurulacak. Türkiye’nin ikinci Gıda İhtisas OSB olması beklenen girişim için Şanlıurfa’da yer tahsisi yapıldı. 

Şanlıurfa’da 2. Gıda İhtisas OSB kuruluyor
banner2

Türkiye’nin önemli tarım ve turizm merkezlerinden biri olan Şanlıurfa’da Türkiye’nin 2. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kurulması için yer tahsisleri yapıldı. Gıda İhtisas OSB için Şanlıurfa Gıda OSB’de 12 firmaya yer tahsisi yapılırken, bu girişimle yöreye özgü ürünlerin marka haline gelerek dünya piyasalarına açılması bekleniyor. 

FARKLI FİRMALARA YER VERİLECEK

Toplam 86 sanayi kuruluşunun faaliyet göstereceği Gıda İhtisas OSB için, 20 firma ile daha yer tahsisi görüşmelerinin sürdüğü, yer tahsis edilen şirketler arasında, tahin helva, tatlı sektöründe faaliyet gösteren firmalar, fıstık işleme ve paketleme, domates ve biber salçası, gıda paketleme gibi firmaların bulunduğu kaydedildi. 

4 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFLENİYOR

Şanlıurfa Gıda OSB Yönetim Kurulu Üyesi Kureyşi Çelik, 2017 yılında onaylanan Şanlıurfa Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmaların hız kazandığını söyledi. Toplam 235 hektarlık alana sahip olan Şanlıurfa Gıda OSB’de 86 sanayi alanının bulunduğunu dile getiren Çelik, 4 bin kişilik istihdamı ve yerel ürünleri markalaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. 

20 FİRMAYLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR 

12 yerli firmaya yer tahsisi yapıldığını vurgulayan Çelik, “Şanlıurfa Gıda OSB’de 4 bin metreküplük atık su arıtma tesisi, toplam 9 kilometrelik imar yolları, alt yapı projelendirme çalışmaları ve ihale süreçleri tam hız yatırımcılarımızın hizmetine sunulmak üzere devam ediyor. Bu çalışmaların yanı sıra 20 firma ile daha yer tahsisi görüşmeleri sonuçlanmak üzere” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE

banner99