Şanlıurfa Barosu Kürt aileye ırkçı saldırıyı kınadı

Urfa Barosu, Erbil'den Mersin’e giden aileye yönelik ırkçı bir grubun taşlı coplu saldırısını kınayarak "Soruşturma makamlarının olaya sıradan bir saldırı olarak yaklaşmamalarını bekliyor, takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz" dedi.

Şanlıurfa Barosu Kürt aileye ırkçı saldırıyı kınadı
banner1

Erbil'den Mersin'e giden Muştaq Mahmud Kerim ile ailesi ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Şanlıurfa Barosu konu dair açıklama yaparak saldırıya sessiz kalmadı. 

Açıklamada olayın takipçisi olacaklarını belirten Baro şu ifadelere yer verdi:

 "Dün (13.05.2021 tarihinde) Kürtlere karşı gerçekleşen saldırılara bir yenisi daha eklenmiş; Mersin'de Erbilli Kürt bir aile darp edilmiştir. İnsanlara etnik kimliğinden dolayı saldırmak nefret suçudur. Nefret suçları insanlığa karşı işlenmiş suçlardır.

Türkiye'de son dönemde oldukça yoğun görülen bu suç, sadece mağdur kişileri değil; aynı zamanda özgür ve sağlıklı bir toplum idealini de sarsmakta, birlikte yaşam iradesini zedelemektedir. Nefret suçlarının takibi ve cezalandırılmasında kamusal güç öne çıkarılmalı, etkin ve hızlı bir soruşturma yürütülmelidir. Soruşturma makamlarının olaya sıradan bir saldırı olarak yaklaşmamalarını bekliyor, takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.” 

BİHA

YORUM EKLE

banner99