Sağlıksız beslenme meme kanseri nedeni

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kadınlarda kanserden ölüm nedenlerinde ikinci sıradadır. Tüm dünyada yılda bir milyonu aşan sayıda kadında bu tanı konmaktadır ve yine yılda 400 bini aşkın sayıda ölüme neden olmaktadır.

Sağlıksız beslenme meme kanseri nedeni
banner1

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden olan meme kanserinde doğru beslenmenin hastanın hayatta kalma şansını arttırıyor.  Meme kanseri ile mücadelede doğru beslenmenin olumlu, yanlış beslenmenin ise olumsuz yönde etkisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Çitgez, “Buna göre, yoğun tuz tüketimi, salamura besinler, işlenmiş gıdalar, kızartılmış et tüketimi önerilmiyor. Meyve ve sebzeler zengin vitamin ve mineral içeriği bakımından meme kanseriyle mücadelede tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Kanser hastalarında doğru beslenme hastalığı yavaşlatabiliyor” dedi.

Meme kanseri kadınlarda görülen en yaygın kanser türü olarak biliniyor. Birçok faktör meme kanserinde risk oluşturuyor. Genetik faktörler kadar çevresel faktörler de meme kanserinde önemli rol oynamakta. Yapılan araştırmalarda beslenme düzeninin ve obezitenin meme kanseri riskini, nüksü ve sağ kalımı önemli ölçüde etkilediğine vurgu yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Çitgez, beslenmenin meme kanserinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri olduğunun altını çizdi.

ANTİOKSİDAN İÇEREN BESİNLER TÜKETİLMELİ

Meyve ve sebzeler zengin vitamin ve mineral içeriği bakımından meme kanseriyle mücadelede tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Özellikle vitamin C ve vitamin E’nin antioksidan rolü biliniyor. Brokoli, ıspanak ve beyaz lahana gibi antioksidan içeren sebzeleri meme kanserli hastaların beslenmesinde önerdiklerini dile getiren Çitgez, “Bunun yanı sıra, yaban mersini, üzüm, çilek, kiraz gibi kırmızı meyveler de antioksidandan zengin besinler. Son yıllarda çok sık gündeme gelen D vitamini yine meme kanserli hastalarda da çok önemli rol oynuyor. Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği saptanmış meme kanserli hastalarda kanser nüks etme riskinin arttığı gözlenmiş. Kemoterapi ve diğer onkolojik tedaviler sonrasında kemik sağlığının korunması açısından da D vitamini kritik bir öneme sahip” ifadesini kullandı.

BU YİYECEKLERE DİKKAT !

Meme kanseri ile mücadelede doğru beslenme olumlu, yanlış beslenme ise olumsuz yönde etki yapıyor.  Buna göre, yoğun tuz tüketimi, salamura besinler, işlenmiş gıdalar, kızartılmış et tüketimi önerilmiyor. Bu yiyeceklerin meme kanserinin yanı sıra birçok kanser türünde de risk faktörü oluşturduğuna dikkat çeken Çitgez, şöyle devam etti:

“Az yağlı süt ve süt ürünler, beyaz et, baklagiller ve yumurta düzenli olarak tüketilmeli. Son yıllarda özellikle süt tüketimi meme kanseri oluşumu açısından suçlanmış ancak yapılmış bilimsel çalışmalarda bu konuda net bir veriye ulaşılmamış. Arpa, buğday ve yulaflı yiyecekler, esmer pirinç, kinoa gibi bol lif içeren gıdalar da besin planına alınmalı”

HAYVANSAL YAĞLARDAN UZAK DURULMALI

Meme kanserli hastalarda yağ tüketimi önemli. Yüksek miktarda hayvansal kaynaklı yağ tüketimi önerilmiyor. Meme kanserli hastalara doymamış yağ asidinden zengin besinlerin önerildiğini söyleyen Çitgez, şunları anlattı:

“Yağlar A,D,E ve K vitaminlerinin emilmesine aracılık eder. Doymamış yağ asitlerinden omega 3 ve 6 yağ asidi vücutta üretilemez. Kanser hastalarında önerilmekle birlikte kalp hastalıklarında, yüksek kolesterolü bulunan hastalarda da omega 3 vitamini ile  zenginleşmiş beslenme önerilmekte. Vücut için gerekli olan omega 3 ve omega 6 yağ asidinden zengin deniz ürünlerinin tüketimi meme kanserli hastalarda haftada iki kez besin planına eklenmeli”


ŞEKERLİ GIDALARLA DOST KALINMAMALI

Meme kanserinde fazla şeker tüketimine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bülent Çitgez, “Diyabete ve obeziteye yatkınlık artar. Diyabet ve obezite meme kanseri de dahil birçok kanser türünde risk faktörü. Öte yandan beslenmenin yanı sıra sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı fiziksel aktivite. Örneğin; haftada ortalama 2-3 saatlik yürüyüş vücut kitle indeksinin korunması amacıyla da öneriliyor” dedi.

BİHA


YORUM EKLE

banner99