Sağlık personellerine özel maketlerle eğitim verildi

Şanlıurfa’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve acil serviste çalışacak sağlık personeli adaylarına, insan vücudunun tüm özelliklerini bire bir yansıtan özel maketler ile eğitim verdi.

Sağlık personellerine özel maketlerle eğitim verildi
banner1

Şanlıurfa 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile hastanelerin acil servislerinde görev yapacak doktor ve sağlık personeli adayları Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Ve simülasyon Merkezi’nde teorik ve pratik uygulamaların yer aldığı 'Temel Yaşam Desteği' eğitimi alıyor.

Uzman eğitmenler tarafından bilgilendirilen sağlık personeli, insan vücudunun tüm özelliklerini bire bir yansıtan özel maketler üzerinde çalışarak acil vakalarda yapmaları gereken müdahaleyi uygulama fırsatı buluyor. Verilen pratik eğitim sonrası sınava tabi tutulan ekip,  insan gibi tepkiler verebilen simülasyon maketlerde, suda boğulma, kalp krizi ve trafik kazası gibi canlandırmalarla senaryo gereği hastaya müdahale ediliyor.

 

İNSAN MAKETİNİ BİLGİSAYARA BAĞLIYORLAR

Yerde yatan insan maketin bilgisayara bağlanmasıyla yaralı ya da hasta gibi, öksürüp nefes alıp sesler çıkarıp tepki vermesiyle başlayan eğitim, senaryo gereği hasta yakınının 112'yi aramasıyla başlıyor. Telefonla 112 Acil Sağlık  ekibi öğrencilerinin olay yerine gelmesiyle devam eden  müdahalelerde hastaya, kalp mesajı, oksijen verilmesi, serum bağlanması gibi gerçek müdahaleler yapılıyor.

Simülasyon insan maketin müdahalelere göre bilgisayar ekranında tepki vermesi kalp ritmiyle görülüp izleyen modül öğretmen doktorlar tarafından not veriliyor. Eğitimi tamamlayıp 85 üzerinde not alan doktor ve sağlık personeli  sertifikalarını alıp ambulans ve hastanelerinin acil bölümlerinde çalışmaya başlıyor.

 

“AMACIMIZ HASTALARA DAHA İYİ HİZMET”

Şanlıurfa Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yılmaz Gerger, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan sertifikalı eğitimin hastalara daha iyi hizmet vermek amacıyla gerçeğe benzer insan maketinde yapıldığını söyledi. Gerger,  gerçeği aratmayan simülasyon maketlerde yapılan gerçekçi senaryolar ile mülakat ve pratik sınavlara tabi tutulduğunu belirterek, “Burada 85 üzeri  alan arkadaşlarımız sertifikayı alıp çalışmaya başlıyorlar. Temel yaşam modülümüzde öncelikle acil personel ekiplerimizi ve 112 acil sağlık çalışanlarımız ve ekip arkadaşlarımızı bu eğitime alıyoruz. İçinde çeşitli eğitimler içinde özelikle ambulans ekipmanlarını tanıtım ve kullanımlarını, hasta taşıma tekniklerini, olay yeri yönetimini ve acil hastanın tanımı ile sınıflandırılması gibi modüller bulunmakta.  Bu anlamda arkadaşlarımızın teorik ve pratik anlamda eksikleri giderilmektedir. Ayrıca olay yerine giden ilk ekip oldukları için tıbbi eğitim kuralları, hasta hekim ilişkileri hakkında bilgilendirilme yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın buradaki en önemli amacı özelikle 112 ve acil servislerdeki verilen daha kaliteli olmasını sağlamaktır" dedi.

BİHA

YORUM EKLE