Ramazan'da 80 derecenin altında demir büküyorlar

Şanlıurfa’da demirci ustaları, hava sıcaklığının etkisiyle 80 dereceye kadar çıkan sıcaklık altında demir bükerek yaşamlarını sürdürüyorlar.

Ramazan'da 80 derecenin altında demir büküyorlar
banner1

Hava sıcaklığının 33 dereceyi bulduğu Şanlıurfa’da demirciler, ateşin sıcaklığıyla 80 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığının altında demir büküyorlar. Balıklıgöl Çarşısında küçük iş yerlerinde geçim mücadelesi veren demirci ustalar, Ramazan ayıyla birlikte zor şartlar altında çalışmaya devam ediyorlar. Zor bir iş olduğu için gittikçe talebin azaldığı işte, ustalar geçimlerini sağlamak için mecburen çalışıyorlar. Ustalar kürek, kazma, tırmık ve şiş gibi tarım aletleri yapıyor.

 

 

TURMAK: MECBUREN ÇALIŞIYORUZ

 

Sıcaklığın etkisiyle zor şartlar altında çalıştıklarını dile getiren demirci ustası Bahri Turmak, “Burada sıcak demircilik yapıyorum. Yaklaşık olarak 30 yıldır bu işle uğraşıyorum. Ramazan ayı geldi. Bizim işimizde gerçekten çok zor. Hem ateşin altında çalışıyoruz, hem de mübarek Ramazan ayında oruç tutuyoruz. Ateşte çalışıyoruz. Demirin ateşle ısınması 70-80 dereceyi buluyor. Havalarda sıcak. Bizde müşteri stresi var, pandemi stresi var. Biz mecburen bu işi yapıyoruz. 80 derecede olsa 100 derecede olsa ekmek parası için çalışmak zorundayız. Bizim işler zor olduğu için Urfa’da azalıyor. Burada 6 tane demirci kalmışız. Bizim çiftçilerimiz, köylülerimiz, şehirlilerimiz buraya geliyor. Çapa olsun, kürek olsun vatandaşlar gelip alıyor. Büyükşehir, Valilikten ricamız bizi buradan çıkarmasını talep ediyoruz. Buraya çok müşteri gelmiyor. Çarşı içerisinde trafik sorunu var. Bizleri sanayiye, Oduncu Pazarı’na, ŞUTİM’in oralarına taşınmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİHA

YORUM EKLE