Ramazan ayı öncesi fitre miktarı açıklandı!

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2022 senesinde Ramazan ayının başlangıcından 2023 senesinde Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 40 TL olarak duyurdu.

Ramazan ayı öncesi fitre miktarı açıklandı!
banner2

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2022 senesi için fitre miktarını duyurdu. 

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında toplandı. 2022 senesinde Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 40 TL olarak belirledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Din İşleri Yüksek Kurulumuzca 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak 40 TL olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Ayrıca belirlenen fitre miktarı fidye miktarıdır."

BİHA


YORUM EKLE