Pandemi bayram şekeri satışını azalttı

Şanlıurfa’da Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala, şekerlemeler tezgahlardaki yerini alırken esnaf, tam kapanmanın gölgesinde yaşanacak bayram öncesi satışlarda bir artış öngörmüyor.

Pandemi bayram şekeri satışını azalttı
banner2

Tüm Türkiye’de uygulanan ve Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak 17 günlük tam kapanma sürecinde bayram şekerleri tezgahlarda yerini almaya başladı. Şanlıurfa’da da esnaf, satışlarda bir yükselme beklemese de bölgede yaşayan bazı vatandaşların gelip şeker ve lokum çeşitlerini alarak bayrama hazırlık yaptığını belirtti.

Korona virüs ve buna bağlı olarak tam kapanma olmasından dolayı şekerleme satışlarında talebin azaldığını vurgulayan esnaf Fatih Özbek, “Ramazan Bayramı öncesi satışlarımız oluyor. Tam kapanma sürecinde beklenilen bir potansiyel var. Biz yaklaşık 30 yıldır bu işin içinde olduğumuz için belirli müşterilerimiz var. Bizi tercih eden müşteriler var. Hem çevreden olsun hem de diğer müşterilerimiz olsun bizi tercih ediyorlar. Pandemi sürecinde satışlarımız 4/1 olarak yapabiliyoruz. Muhakkak düşüş yaşanıyor. Korona virüs salgını nedeniyle tam kapanma süreci var, bu nedenle de talep doğal olarak azalıyor. Satışlarımızda düşüş yaşansa da yine de çok şükür. Geçen sene de korona olduğu için yine satış oranımız belli idi. Geçen seneye nazaran fiyatlarda çok artış olmadı. Geçen sene Kent Şeker 20 TL’ye satış oluyordu, bu yıl ise 25 TL’ye satıyoruz. Geçen sene 40 TL’ye verdiğimiz lokumları, bu yıl 45 TL olarak satışa sunuyoruz. 15 TL’ye verdiğimiz lokumlar, bu yıl 20 TL olarak satışa sunuluyor. Geçen seneye göre şeker fiyatlarında çok büyük bir artış yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

BİHA

YORUM EKLE

banner99