Omicron varyantı Meclis'i de vurdu

Türkiye’de vaka rekorları kırılmasına sebep olan Omicron varyantı, Meclis’i de vurdu. Bazı isimler ikinci kez virüse yakalanırken yılbaşından bu yana AK Parti’den toplam 9 milletvekili Kovid-19’a yakalandı. Kovid-19’a yakalanan milletvekili sayısı 200’ü a

Omicron varyantı Meclis'i de vurdu
banner2

Türkiye’de Mart 2020’de ortaya çıkan korona virüsü salgınında neredeyse iki yıl geride kalmak üzere. Bu süreçte salgın birçok kez pik yaparken Meclis çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Fakat Omicron varyantı sebebiyle salgının şiddeti son haftalarda TBMM’yi de etkiledi. Ülke genelinde olduğu gibi Meclis’te de son haftalarda milletvekillerinde vaka sayıları yükselmeye başladı.

TBMM’de salgının başından bu yana Kovid-19’a yakalanan milletvekili sayısının 200’ü aştığı belirtildi. Bu da 582 milletvekilinin bulunduğu Meclis’te 3 milletvekilinden birinin koronavirüse yakalandığı anlamına geliyor. Tabii bu sayının içinde virüse ikinci kez yakalanan vekiller de bulunuyor.

Milletvekilleri arasında testlerin pozitif çıkma oranı bir dönem yüzde 30’lara ulaşmıştı. 4 doz aşı yaptırmalarına rağmen, Omicron’un etkisiyle yılbaşından itibaren çoğunluğu AK Parti’den olmak üzere milletvekilleri yeniden virüse yakalanmaya başladı. AK Parti’den Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ikinci kez virüs kaptılar. Kovid-19’a yakalanan AK Parti milletvekillerinden sadece Bülent Tüfenkçi kısa süre hastanede tedavi gördü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AK Parti milletvekillerinden Emine Sare Aydın, Salih Cora, Emine Nur Günay ve Orhan Erdem’in tedavi süreçleri ise evde devam ediyor.

CHP’den de İzmir Milletvekili Atilla Sertel ile Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer son dönemde Kovid-19 geçirenler arasına girdi.

Şanlıurfa milletvekilleri arasında da AK Parti’den Zemzem Gülender Açanal ile Ahmet Akay, CHP’den Aziz Aydınlık koronavirüse yakalanmıştı.


BİHA


YORUM EKLE