MİSİAD'tan banka borçları için siyasi partilere çağrı!

MİSİAD Genel Başkan Vekili A.Gökhan Gökmen, pandemi döneminde işletme ve firmaların büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, bankaya borçlarını ödemekte güçlük çeken kişiler için siyasi partilere çağrıda bulundu.

MİSİAD'tan banka borçları için siyasi partilere çağrı!
banner2

Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) Genel Başkan Vekili A.Gökhan Gökmen, yaptığı açıklamada, 2020 yılı Mart ayı itibari ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de yoğun etkisi altına alan Covid-19 salgını gerek Devletimizi gerekse reel sektörü ve vatandaşları ekonomik yönden olumsuz etkilediğini belirterek, “Devletimiz imkânları ölçüsünde buna tedbir almaya çalışsa da çoğu işletme ya kapalı veya belli saat diliminde açık kaldı, cirolar düştü, çalışma hayatı ve çalışma şartları olumsuz yönde etkilendi, işletmeler kira ve ücret ödeyemez duruma geldi” dedi.

Normalleşme sürecine girileceğine inandıkları bu günlerde iş dünyası ve vergi mükelleflerinin çağrılarına kulak veren AK Parti Grubunun bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına imkân tanıyan kanun teklifini TBMM'ye sunmasının üyelerini heyecanlandırdığını vurgulayan Gökmen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu kanun teklifinin yasalaşmasının akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzalanması ile yürürlüğe girmesi bizleri memnun edecektir.

Teklifin kapsamında;

- Kesinleşmiş Alacakların Yeniden Yapılandırılması

- İhtilaflı Alacakların Tasfiyesi

- Matrah ve Vergi Artırımı

- İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi,

- Şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi düzenlemelerinin yer aldığını yaptığımız görüşmeler neticesinde öğrendik.

 

“FAİZLAR SİLİNMELİ”

Ancak, sayıları milyonları bulan reel sektör ve vatandaş bazlı kredi kartı veya normal kredi borçları kamu ve özel bankalarda  her geçen gün artmakta ve ödenemez duruma gelmektedir. Buna bağlı olarak da icraya verilen işletme, firma ve vatandaş sayısı haliyle artmaktadır. Toplumsal bir yara haline gelen bu sorununda acilen çözüme kavuşturulması gerektiğine inanmaktayız. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir. TBMM’de gurubu bulunan tüm partilerimize çağrımız hazırlanan yasa teklifine Genel Kurul’da görüşülürken “banka borçlarının faiz affı ve yapılandırılması” hususunda ek bir madde ile konunun çözüme kavuşturulması reel sektörün ve vatandaşlarımızın geleceğe umutlu bakmasına vesile olacaktır. “

BİHA

YORUM EKLE

banner99