Kurbanlıklarda Kovid-19’a Rastlanmadı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklarla ilgili koronavirüs bulaşma riskini değerlendirdi. Ayaz, bugüne kadar kurbanlıklarda Kovid-19 tespit edilmediğini bildirdi.

Kurbanlıklarda Kovid-19’a Rastlanmadı
banner1

Hayvanlardan insanlara Kovid-19 bulaşma riskini değerlendiren Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, kedi, köpek gibi hayvanlarda Kovid-19’a rastlandığını ancak koyun, keçi, sığır gibi hayvanlarda bugüne kadar virüs tespit edilmediğini belirtti.

‘’Bugüne kadar koyun, keçi, sığır, manda ve devede Kovid-19 etkeni henüz tespit edilmiş veya bildirilmiş vaka yok’’ diyen Ayaz, vatandaşları kurban kesim yerlerinde başka risklere karşı uyardı.

Ayaz, kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde alım, satım ve kesimden parçalamaya kadar ciddi bir sirkülasyonun olacağını belirterek, ‘’Burada hayvanlardan ziyade insandan insana bulaşma söz konusu olabileceği için sosyal mesafenin korunması, maskenin takılması yine çok önemli olacaktır. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin hayvan pazarlarında vatandaşların maske kullanımı için çok hassas olması gerekiyor. Şu an hayvan pazarlarından bize yer yer maske kullanımında zafiyetler yaşandığına dair bilgiler de geliyor. Ondan dolayı kolluk kuvvetlerinin oralarda maske kullanımına dair uyarıları yapması çok önemli" ifadelerini kullandı.

‘Kesilen Etlerden Virüs Bulaşma Durumu Yok, Ancak Dikkatli Olunmalı’

Ayaz, kesilen etlerden virüs bulaşma riskine dair ise şunları söyledi:

‘’Şu ana kadar Kovid-19 etkeninin gıdalarla insanlara bulaştığı yönünde bir bildirim bulunmadı. Bulaşma yolları; öksürme, hapşırma gibi daha çok damlacık yoluyla bulaşan bir virüs bu. Gıdalardan henüz bildirilmiş bir vaka yok. Ancak bu konuda da yine tedbirli olmakta fayda var. Hastalık belirtisi gösteren kişiler kesim yerlerinde görevlendirilmeyecektir; ama hastalık belirtisi gösteren vatandaşlarımızın da bu etlerin kesimi ve parçalanması esnasında görev almaması ve orada bulunmaması gerekir. Ayrıca etlerin 4 derece altında dondurucuda saklanıp 70 derecenin üzerinde pişirilip tüketilmesi gerekir. Daha uzun süre muhafaza gerekiyorsa etlerin eksi 18 derece saklanması lazım. Tüketmeden önce de en az 70 derecenin üzerinde ısı işlemi gördükten sonra tüketmek gerekiyor. Viral, bakteriyel etkenlerde zaten genel olarak 70 derecenin üzerinde inaktif hale gelmektedirler. SARS-COV etkeni gibi koronavirüslerin de daha önce yapılan çalışmalarda 70 derecenin üzerinde inaktif olduğu biliniyor.’’

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 14:09
YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR