Kulisler hareketlendi: Urfalı isim ekonominin başına geçiyor!

Ankara kulisleri yeni ekonomi bakanının kim olacağını konuşuyor. Şanlıurfalı Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati'nin Berat Albayrak'ın koltuğuna oturacağı iddia ediliyor.

Kulisler hareketlendi: Urfalı isim ekonominin başına geçiyor!
banner1

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 8 Kasım 2021'deki istifasının ardından yerine Lütfi Elvan atandı ancak bugün kabinede değişiklik iddiaları gündeme geldi. 

AK Parti grup toplantısında faiz indirimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isim vermeden parti içindeki bazı isimlere yüklenmişti.  Bakan Elvan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini alkışlamaması ve grup toplantısından ilk ayrılan isimlerden olması dikkat çekmişti. Tüm bu yaşananların ardından kulislerde istifa iddiaları yankılanmaya, hatta Bakan Elvan'ın istifasının ardından ekonominin başına geçecek isim de yüksek sesle konuşulmaya başlandı. 

Bakan Elvan'ın yerine Şanlıurfalı Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati'nin getirileceği iddia edildi. Nebati 2018 yılında bakan yardımcılığı görevine atanmıştı. Eğer iddialar doğru ise Şanlıurfalıların uzun zamandır kabinede istedikleri Urfalı bakan temennisi hayata geçmiş olacak. 


Dr. Nureddin Nebati Kimdir?

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu.
Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

İş Adamı, Tekstil işiyle uğraştı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Şuanda Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyor. 

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

BİHAYORUM EKLE