Kolostomi hastası Öykü sağlığına kavuştu

Şanlıurfa'da hikayesi ile yürekleri sızlatan 5 yaşındaki Öykü sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Erman Dörterler ise küçük kızın en kısa sürede taburcu olacağını kaydetti.

Kolostomi hastası Öykü sağlığına kavuştu
banner1

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesinde dünyaya gelen Semra Öykü Bak'a, doğduğu gün kolostomi hastası teşhisi konulmuştu. O günden sonra bağırsakları dışarıda yaşamını sürdüren Öykü, hastalığı nedeni ile ne dışarı çıkabildi ne de okula gidebildi.

Hikayesi ile birçok vatandaşın yüreğini dağlayan Öykü ile ilgili karar ise yaklaşık 6 ay önce verildi. Harekete geçen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Harran Üniversitesi Araştırma, Uygulama Hastanesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek ve Çocuk Cerrahisi Erman Dörterler, minik Öykü'nün Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ameliyata alınacağı duyurmuştu.

Yaklaşık 1 buçuk yıldır Çocuk Cerrahisi Erman Dörterler kontrolünde olan Öykü, tüm kontrollerin sağlanmasının ardından ise geçtiğimiz hafta ameliyata alındı. Başarılı bir ameliyat geçiren minik Öykü, ameliyathaneden de sağlıkla çıktı. Öykü'nün ameliyat sonrası mutluluğunu aktaran Anne Emine Bak, küçük kızının ilk sevincini havuza girebileceğini öğrenmesi ile yaşadığını aktardı.

'ÖYKÜ İKİ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK'

Minik Öykü'nün iki hayali olduğunu belirten Anne Bak, şöyle konuştu:

"Sağlığına kavuştuktan sonra ilk tepkisi, bir havuza girip yüzmek ve karnının üzerine uzanarak tabletle oynamak oldu. En büyük hayali buydu kızımın. İlk işimiz buradan çıkar çıkmaz kızıma tablet almak ve havuza götürmek olacak."

 'KIZIM SAĞLIĞINA KAVUŞTU'

Minik Öykü'nün sağlığına kavuşmasının en büyük mutlulukları olduğunu belirten Anne Bak, "Kızım sağlığına kavuştu, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan daha iyi ne olabilir? Buradan başta sizler olmak üzere bütün doktorlarımıza, hemşirelerimize, hastane personellerine teşekkür ediyorum. Özellikle bugüne kadar benden yardımlarını esirgemeyen Ceylanpınar ilçe  kaymakamımız, belediye başkanımız, vakıf müdürümüz, muhtarımız hepsine buradan çok çok teşekkür ediyorum. Hepsi bizimle ayrı ayrı ilgilendi.  Hepsinin emeği var üzerimizde. Buradan onlara çok teşekkür ediyorum" sözlerini kullandı. 

 DÖRTERLER: SOSYAL HAYATINI VE KALİTESİNİ DÜŞÜREN BİR DURUMDU

Öykü'nün ameliyatını yapan Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Erman Dörterler ise küçük kızın en kısa sürede taburcu olacağını kaydetti. Dr. Dörterler, "Hastamız 5 yaşında. Çocukluktan bu yana 2 defa ameliyat geçirmiş. Halk arasında bağırsak felci olarak bilinen neden ile ameliyat olmuş. Bağırsakları dışarıdaydı. Bu durum da çocuğun sosyal hayatını ve kalitesini düşüren bir durumdu. Hastanın takipleri eksik kalmıştı. Daha sonra sosyal medyadan hastadan haberdar olduk. Daha sonra hastanın tedavisini üstlendik ve başarılı bir ameliyat geçirdi. Yaklaşık 4 gündür servisimizde yatıyor. Birkaç gün daha takip edip, inşallah şifayla taburcu edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 BAŞHEKİM: ÇOCUK İÇİN PSİKOLOJİK RAHATLIK SAĞLAYACAK

Sağlığına kavuşması ile Minik Öykü'nün sosyal hayatının da rahatlığa kavuşacağına değinen Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek de, "Bağırsakları dışarıda bir çocuk şeklinde sosyal medyada bize intikal ettikten sonra Harran Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi olarak hastaya yardımcı olabileceğimizi ifade ettik. Hasta ailesiyle birlikte yanımıza geldi. Bizler, dekanlığımız ve rektörlüğümüz  hasta için gerekli imkanları sağladık. Hastamız sosyal ortamda arkadaşlarıyla oynarken çok ciddi sıkıntılar çekiyordu. Bağırsakları dışarıda, bu da diğer çocuklar tarafından dışlanmasına sebep oluyordu. Bu süreçten sonra bütün diğer çocuklarla, sosyal çevresiyle hiçbir sıkıntısı olmadan oynayabilecek. Bu çocuk için çok büyük bir psikolojik rahatlık sağlayacak. Bu anlamda çocuğumuzun iyileşmiş olması bizleri bahtiyar etmekte" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99