KESK: Mücadelemiz devam edecek

KESK Şanlıurfa Şubeler Platformu, KESK’in Ankara yürüyüşüne ilişkin destek açıklaması yaparak, faşist baskıların son buluncaya kadar sömürüye ve her tür şiddete karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

KESK: Mücadelemiz devam edecek
banner1

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şanlıurfa Şubeler Platformu, KESK’in Ankara’ya başlattığı yürüyüşe destek açıklamasında bulundu. KESK Urfa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü SES Sendikası Şube Eşbaşkanı Eylem Salar, yaptığı açıklamada, bir hafta içerisinde HDP’ye kapatma davası, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürüldüğü, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alındığı, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alındığını ve Gezi Parkı’nın vakıflara devredildiğini hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi:

“Yaşanan gelişmeler erken ya da baskın bir seçim ortamı oluşturmayı fersah fersah aşarak Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir faşist sürece evrildiğimizi göstermektedir. Tüm toplumsal fay hatlarıyla oynanarak kafalarının ardındaki her ne ise onu hayata geçirip geçiremeyeceklerinin provalarını yapıyorlar. Korku iklimi yaratarak sadece bedenleri değil zihinlerimizi, ruhumuzu teslim almak, kuşatmak, hareket edemez hale getirmek istiyorlar.

 

“SESİNİ YÜKSELTEN TEK BİR BİREY BİLE GÖRMEK İSTEMİYORLAR”

Hakları için itiraz eden, sesini yükselten, mücadele eden tek bir birey bile görmek istemiyorlar. Kendileri dışındaki tüm kesimleri iktidarlarının bekası için tehdit görüyorlar. Bu yüzden her tür yol ve yöntemle ortadan kaldırmak, etkisizleştirmek istiyorlar. Ülkenin yarısından fazlasını özde değil sözde vatandaş görüyorlar. İktidarın ekonomik ve siyasi krizi, ülkeyi yönetememe halini perdelemeye yönelik baskılarına, sermaye yanlısı politikalarına karşı kamu emekçilerinin gerçek sorunlarına ve taleplerine dikkat çekmek için KESK ve bağlı sendikalarının merkez yöneticileri iki gündür karda, kışta İstanbul’dan Ankara’ya bir yürüyüş eylemi gerçekleştirdi.”

 

“BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ!”

Yürüyüşlerinin artık yeter haykırışı olduğunu sözlerine ekleyen Salar, “Yürüyüşümüz demokrasi ve adalet içindir. Barışa dair umudu gerçeğe dönüştürmek, eşitlik ve özgürlüğü sağlamak içindir. Gerici kuşatmaya karşı laiklik ve aydınlık bir gelecek içindir. Yürüyüşümüz çalışma hakkımız içindir. İstanbul Sözleşmesi tek adamın kararıyla feshedilemez, hala yürürlüktedir! İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz demek içindir.  Satış sözleşmelerine karşı gerçek toplu sözleşme ve grev hakkımız içindir. Yürüyüşümüz hukuksuzca ihraç edilen KESK’lilerin, kamu emekçilerinin işe iade edilmesi, OHAL Komisyonunun lağvedilmesi içindir.Emeklilerimizin insanca yaşayabileceği ekonomik, sosyal ve adil bir ortam içindir. Sermayenin pandemi koşullarında Kod 29 adı altında binlerce işçiyi işten atma ahlaksızlığına karşı kamu emekçilerinin ve işçilerin birlikte mücadele ve dayanışması içindir. Tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa, sefalete mahkûm edilen tüm kamu emekçileri için yürüdük” diye ifade etti.

 

“BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ!”

SES Sendikası Şube Eşbaşkanı Eylem Salar, OHAL Komisyonu denen oyalama ve onaylama komisyonunun sürecinin uzatmakla alenen ve bilerek suç işlediğini iddia ederek, “KESK’lilerin dosyalarının önemli bir kısmını sona bırakarak süreci işkenceye dönüştürüyor. “Ne kadar süründürsek o kadar iyidir” niyetiyle hareket ediyor. Bu, iktidarın özelleştirme, güvencesizlik, performans, ayrımcılık, gericilik politikalarına karşı geldiğimiz, emekçilerin haklarını, insanca yaşam koşullarını savunduğumuz için açıkça hınç almadır. Belli ki, hala bizleri tanımıyorlar! Biz KESK’liyiz, kamu emekçilerinin gerçek temsilcisiyiz.  Biz, onurlu bir insan olarak yaşamanın yolunun emek, demokrasi ve barış mücadelesinden geçtiğinin farkında olanlarız. Biz, “hak verilmez alınır” diyenlerden mücadele bayrağını devr alanlarız… “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” şiarını yaşam felsefesi yapanlarız… Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Biat etmedik, etmeyeceğiz! Haklarımızdan, yaşamlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Haksız, hukuksuz şekilde elimizden alınan işimiz iade edilinceye, faşist baskılar son buluncaya kadar patriyarkaya, sömürüye ve her tür şiddete karşı mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

BİHA

YORUM EKLE