Kentsel Dönüşüm Uzmanı: Urfa için planlamalar yapılmalı

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım, Malatya'da meydana gelen ve Şanlıurfa'nın birçok noktasında hissedilen depreme yönelik açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı: Urfa için planlamalar yapılmalı
banner2

Dün, Malatya'da farklı saatlerde meydana gelen 5.7 ve 4.8 şiddetindeki deprem, Şanlıurfa'nın da dahil olduğu birçok ilde hissedildi.

Komşu illerde depremin bilançosu açıklanırken, gözler bir kez daha yapılacak çalışmalarına çevrildi. Malatya ve Elzaığ'da meydana gelen son depremlerden etkilenen Şanlıurfa'da gerekli planlamaların yapılması gerektiğini belirten Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve Eski İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Zeki Yıldırım, Adıyaman'da meydana gelecek 5 ve üzeri şiddetteki fay kırılmasının başta Bozova ve Siverek olmak üzere birçok ilçede ölümlü yıkımlara sebebiyet vereceğini öne sürdü.


 

Yıldırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Doğu Anadolu fay hattı uzun süredir kısa arkalıklarla deprem üretiyor. Bu aktivite hattın kuzey ucu olan Elazığ-Malatya-Bingöl dolaylarında meydana gelmekte ve belli ki fay hattındaki bu kırılmalar hattın Güney ucuna doğru aktivite gösterecek. Bu aktivitenin Şanlıurfa ilimizin sınırında bulunan Adıyaman-Samsat ve daha güneybatıya doğru Maraş-Gaziantep-Hatay Amanoslar hattında olacağını öngörmek için biraz deprem mühendisliği ve jeoloji bilmek yeterlidir.

'URFA'DA ÖLÜMLERE SEBEBİYET VERECEK YIKIMA SEBEP OLUR'

Ülkemizin topyekün deprem kuşağında bir ülke olduğu ve her ilimizin depremden etkilenebileceği gerçeği unutulmamalıdır. Elazığ ilimizde meydana gelen deprem, Şanlıurfa’da sarsıcı etki yaratmışken, hattın Adıyaman ayağında meydana gelecek 5 ve üzeri şiddetteki fay kırılmasının başta Bozova ve Siverek ilçemiz olmak üzere şehrinizin tüm bölgelerinde yapı stoğumuzun büyük bir bölümünde ileri düzeyde hasara ve hatta ölümlere sebebiyet verecek yıkıma sebep olacaktır. Mevcut yapı stoğumuzun hatırı sayılır bir kısmının (10 ve üstü yaşında binalar) orta ölçekli bir depremde ileri hasar bölgesinde ve göçme bölgesinde yer alacağı gerçeği ortada durmakta ve gözlerimizin içine bakmaktadır.'DEPREM GERÇEĞİNİ GÜNDEME ALMALIYIZ!'

Bu gerçekler ortadayken, suni gündemleri bırakıp zaman kaybetmeden gerçek gündem olan deprem gerçeğini gündeme alıp,  gerek ilgili kamu kuruluşlarımızın marifetiyle ve gerekse kamu-özel kuruluşların işbirliğiyle gerekli planlamalar yapılıp hayata geçirilmesi hayatı önemdedir. Daha önceki mülakatlarımda da belirttiğim üzere deprem olmadan kentin depreme bir plan dahilinde hazır olmalıdır. Burada sorumluluk başta ilgili kamu kuruluşlarına ve biz sorumluluk hisseden mühendislere düşmektedir. Ayrıca halkımızın da ulaşabildikleri bilgi kaynaklarından deprem ve deprem sırasında yapılacaklarla ile ilgili makalelere ulaşıp okumaları ve tedbir almaları gereklidir."

BİHA

YORUM EKLE