Karadağ: Kaçak yapılar Urfa ekonomisine zarar verir

Harran'daki kaçak yapılara yönelik açıklama yapan Mimarlar Odası Başkanı Ferhat Karadağ, "Bu tarihi yapıların içinde kaçak yapıların yapılmasının doğuracağı en büyük zararı direkt olarak Harran halkı, Şanlıurfa ekonomisi görecektir" dedi.

Karadağ: Kaçak yapılar Urfa ekonomisine zarar verir
banner1

Şanlıurfa'nın Harran İlçesindeki kaçak yapılara yönelik basın açıklaması düzenlendi.

Şanlıurfa Mimarlar Odası Binasında düzenlenen toplantıya TMMOB Genel Merkez Temsilcisi, İl Koordinasyon Kurulu Oda Temsilcileri, İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri, Ziraat Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Odası 8. Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, Harita Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Bölgesel Turist Rehberleri Odası Temsilcileri katıldı.

Açıklamayı yapan Şanlıurfa Mimarlar Odası Başkanı Ferhat Karadağ, Harran'da sit alanı bölgesinde bulunan Sur içine inşa edilen kaçak yapılara tepki gösterdi. Tarihi alanların katledildiğini kaydeden Karadağ, kaçak yapıların bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.
 

Karadağ, şöyle konuştu:

"Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen ve UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesindeki eserleriyle dünya tarihine ismini yazdırmış tarihi kent Harran ilçemizin arkeolojik sit ve kentsel sit sınırları içinde yer alan ve gün geçtikçe bu alanlarımız içinde kaçak yapılaşmanın artması tüm Şanlıurfa kamuoyuyla birlikte bizi kaygılandırıyor. Gönül isterdi ki, bugün bu ilçemizde bulunan başarılı bir çalışmanın size sunulmasını ama bugün ki konumuz daha önce defalarca uyardığımız ve bu konu üzerinde farklı platformlarda yaptığımız açıklamalar ile tarihi alanlarımızın katledilmesine şehrin bilinçli teknik insanları olarak çok tepkiliyiz. Bu kaçak yapıların bir an önce önüne geçilmesi ve bunun yapılmasına neden olan kişi ve kurumların, Şanlıurfamızın tarihinin kaderiyle oynamasının yanı sıra turizm ekonomimize de darbe vurmaktadır.

'ŞANLIURFA EKONOMİSİNE BÜYÜK ZARAR'

Ülkemizde Şanlıurfa denilince insanların aklına 2 önemli özellik gelmektedir. Bunların ilki tarihi yapılar ikincisi ise tarım kentidir. Harran ilçesi geçim kaynağının büyük bir bölümü bu iki ana özellik üzerinden sağlanmaktadır. Bugün bu tarihi yapıların içinde kaçak yapıların yapılmasının doğuracağı en büyük zararı direkt olarak Harran halkı, dolaylı olarak Şanlıurfa ekonomisi görecektir.

'SİYASİ KAYGILARI BİR KENARA BIRAKALIM'

Harran ilçemizin tarihi on binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bu tarihi alanlarımızın gelecek nesillere olduğu gibi taşınması için siyasi kaygılarımızı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Tarihi yapılar siyasi kaygılarımızın çok daha üstünde bir değerdir. Unutmayalım ki, Geçmişine sahip çıkmayan bir toplum geleceğine yön veremez. Bugün hiçbir Şanlıurfalı tarihine ve ekonomisine zarar gelmesini istemez. Caddeleri, sokakları yerli ve yabancı turist ile dolup taşan bir Şanlıurfa hepimizin hayalidir. Bu hayalimizi sekteye uğratmaya çalışan tüm kişi ve kurumların karşısında olacağımızı buradan tüm kamuoyuna duyururuz.

'GÖREVİN KÖTÜYE KULLANILMASI...'

Arkeolojik sit ve kentsel sit alanında bulunan bu denli önemli bir alanda kaçak yapılar ile mücadeleye Şanlıurfa Mimarlar Odası olarak her zaman dahil olmakla birlikte sorumlularla ilgili yasal takibi odamızın avukatlarıyla başlatmış bulunmaktayız. Öncelikle Harran Belediyesini görev ve sorumluluk bilincine varıp bu sorumluluklarının yerine getirmesine davet ediyoruz."

BİHA

YORUM EKLE

banner99