Kar yağışıyla birlikte ayak burkulmaları ve zedelenmeler artıyor

Ani hareketler sonucu gerçekleşen ayak burkulması, kış günlerinde en sık karşılaşılan rahatsızlıkların arasında yer alıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İhsan Ramadan, oluşabilecek burkulma ve zedelenmelere karşı uyarılarda bulundu.

Kar yağışıyla birlikte ayak burkulmaları ve zedelenmeler artıyor
banner1

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İhsan Ramadan, kar yağışıyla birlikte dikkatsizlik sonucu oluşabilecek ayak burkulması, zedelenmelere karşı alınacak önemler ve yapılacak tedaviler hakkında bilgi verdi.

Ramadan, “Eklem bölgesinde yer alan elastik yapıdaki lifler, ayak burkulması sırasında olması gerekenden daha fazla bir esneme hareketine maruz kalır. Dolayısıyla ayağın ani dönmesi sonucu gerilen lifler ayak sağlığı açısından önemli bir risk oluşturur” ifadesini kullandı.

Buz tedavisinin iyi geleceğini belirten Op.Dr. İhsan Ramadan, şunları ifade etti:

“Ayak bileğinde yaşanan burkulma, elle ve göz ile yapılan tespit sayesinde kolayca anlaşılabilir. Burkulma esnasında ayak bileğinde esneme sesi duyulur ve üstüne basamayacak kadar acı hissedilir. Burkulma sonrasında ise şiddetli ağrı nedeniyle ayakta dururken ya da yürürken güçlük yaşanması, ayak burkulmasının en net belirtisi olarak görülmektedir. Buz tedavisinden sonra bölgesel olarak şişlik, morarma ve yeşerme gibi renk değişimi de ayak bileğinin burkulduğunu gösterir.”

Öte yandan basit tedavilerle ağrının giderebileceğini belirten Ramadan, yapılabilecek tedavileri şöyle sıraladı:

Buz Kompresi: Ayak burkulmasından hemen sonra bir buz torbası ile kompres yapılması, ayakta oluşan ağrının giderilmesi yönünde en güçlü tedavi yöntemidir. İlk uygulama sırasında en az yarım saat olmak koşuluyla ağrı geçene kadar belirli aralıklarla buz uygulaması yapılmalıdır.

İstirahat: Burkulan ayağın üzerine kesinlikle basılmamalı, rahat bir yerde sırt üstü pozisyonda istirahat edilmelidir. Ayrıca kan dolaşımının dengelenmesi ve şişliğin azaltılması için bir yastık yardımıyla ayak kısmı kalp hizasının üstüne çekilmelidir.

İlaç: Doktor tavsiyesi ile alınan ağrı kesici ilaçlar, ayak burkulmasından doğan ağrının azaltılması için etkili bir yöntemdir.

Ayak bileği burkulması, doğru tedavi yöntemleri uygulandığında hızla iyileşen bir rahatsızlıktır. Ağrı tamamen geçene kadar uygulanması gereken buz tedavisinin yanı sıra istirahat edilerek birkaç gün içerisinde iyileşme gözlemlenmektedir. Çoğu ayak bileği burkulması evde tedavi ile giderilmektedir. Ancak ayakta oluşan ağrılar daha sık ve şiddetli şekilde devam ettiği takdirde bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekmektedir.”

Ayak burkulması tedavisi sonrasındaki süreçte rahatsızlığın nüksetmesinin önüne geçilmesi ve sürekli ayak burkulması yaşamamak için egzersiz yapılmasını öneren Op.Dr. Ramadan, egzersizlerin yöntemi ve sıklığı; ayak çevresindeki kasların durumu, burkulmadan sonra kan dolaşımının düzenli olup olmaması ve aktivite düzeninin dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini ve bunu belirlemek için de ortopedi servisinden destek alınması gerektiğine dikkati çekti.

Ramadan, “Hareketsiz ayak kaslarını güçlendirmek üzere bir takım pratik egzersizleri ev ortamında da gerçekleştirebilirsiniz. Dengeyi sağlamaya yönelik çömelme, tek ayak üstünde durma, step tahtasında hafif tempo hareketleri gibi basit egzersizler, burkulmadan sonra günlük hayata dönüş sürecinde avantaj sağlayabilir” ifadesini kullandı.

BİHAYORUM EKLE