Kanımız Antep'ten geliyor! Urfa'da hala kan merkezi yok

Urfa'da çok sayıda kan hastalıklarına sahip kişilerin varlığına rağmen hala bir Kan merkezi bulunmuyor. İhtiyaç duyulan kan Antep'ten sağlanırken Haliliye Belediyesi'nin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne dönüştürülecek binasında bir kan merkezi de kurulaca

Kanımız Antep'ten geliyor! Urfa'da hala kan merkezi yok
banner1

ŞANLIURFA- Şanlıurfa'da artan nüfusuna karşılık sağlık sorunlarının çözümüne duyulan ihtiyaç her geçen gün artarken vatandaşlar bu kez kan bankası/kan merkezi için ses yükseltti.

Yıllardır, çok sayıda kan hastalıklarına sahip vatandaşların kan ihtiyaçlarının komşu il Gaziantep'ten sağlandığının gündeme getirilmesine rağmen değişen bir şey olmadı. Mecliste vekillerin sayısı değişti, isimleri değişti, kabinede Urfalı bakanlar yer aldı ancak henüz kente bir kan merkezi kurulmadı. Özellikle anne-bebek ölümlerinin de yaşandığı kentte doğum esnasında ihtiyaç duyulan kana istenildiği anda ulaşılamıyor. Bu durum yaşamları riske attığı gibi kana ulaşmak için verilen çaba sonucu maddi olarak da vatandaşları zora sokmaya devam ediyor. Doktorlar da hastalarına müdahale etmekle güçlük yaşıyor. 

Son olarak duruma tepki Dr. Hikmet Şeyhanlıgil'den geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kentte 9 yıldır kan merkezinin bulunmadığını belirten Dr. Şeyhanlıgil "Şanlıurfa büyük şehirmiş kimin umurunda? Acil kan lazım oldu mu Antep yolları taşlı" ifadelerini kullandı. Tepki, tepkileri beraberinde getirdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları da Urfa'da tek bir radyoterapi cihazı olduğunu, kanser hastalarının Diyarbakır'a gitmek zorunda kaldığını, ilaçlı mr çektiremediklerini de dile getirdi. 


YENİ HASTANE UMUT

Haliliye İlçesi'ne bağlı Süleymaniye Mahallesinde bulunan 15 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir bina, Haliliye Belediyesi tarafından hastane yapılmak üzere Sağlık Bakanlığına devredilmişti. Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın direktifleriyle hastane olması için devredilen binanın  Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olmasına karar verilip imzalar atılmıştı.

Kamuoyunda yapılacak hastanede kan merkezi kurulacağı konuşulmaya başlandı. İddialar kan hastalıklarına sahip hastalara umut oldu. Hastanenin yakın zamanda yapılıp hizmete sunulması ve iddiaların gerçeği yansıtıp kan merkezinin kurulması bekleniyor.

Öte yandan kentte yıllar öncesinde bir kan merkezi bulunuyordu. Çıkan hiv virüsünün ardından ihmali bulunan görevliye ceza verilmek yerine, koca kente ceza kesilen karara imza atılmış ve merkez kapatılmıştı. 

BİHA


YORUM EKLE