Kadının kalbinden 9 santimetre kist çıktı!

Kalbinde 9 santimetrelik kist bulunan Suriyeli hasta, sevk edildiği Harran Üniversitesi Hastanesinde yapılan başarılı ameliyat sonucu eski sağlığına kavuştu.

Kadının kalbinden 9 santimetre kist çıktı!
banner2

ŞANLIURFA- Suriye’nin Telabyad kentinde rahatsızlandıktan sonra Şanlıurfa’ya sevk edilen 40 yaşındaki Rim El Mhimid adlı hasta, Harran Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan tetkikler sonucu Rim El Mhimid’in kalbinde,  hayvan kisti olarak da adlandırılan hidatik hastalığı teşhisi konuldu.

Harran Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Salih Aydın tarafından gerçekleştirilen tetkikler sonucunda hastada başka kistlerin olup olmadığını öğrenmek için detaylı ultrason, MR ve kan testleri yapıldı.

Sağlık taramasından geçirilen Suriyeli hasta daha sonra ameliyata alınırken, Kalp Damar Cerrahi Doç. Dr. Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Nazım Kankılıç ile birlikte yapılan 3 saat süren başarılı ameliyatın ardından hastanın sol karıncığında bulunan 9 cm büyüklüğündeki kist çıkarıldı.

Başarılı geçen ameliyatın ardından servise alınan hasta, bir hafta süren tedavi ve takibin ardından taburcu edilerek, eski sağlığına kavuşmuş şekilde memleketine gönderildi.

AYDIN: KAYITLARIMIZA EN BÜYÜK KİST OLARAK GEÇTİ

Doç. Dr. Aydın, yaptığı açıklamada, daha önce buna benzer çok sayıda durumla karşılaştıklarını ancak bu ameliyatla alınan kistin boyutunun en büyük kist olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti.

Doç. Dr. Aydın, hastanın hastaneye getirildiğinde ilk müdahalenin ve gerekli tetkikleri yaptıklarını belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hastamızın kalbinde, böbrek ve akciğerinde kist olduğunu tespit ettik. Tüm kontrolleri yapıldıktan sonra hastayı ameliyata aldık. Dr. Öğr. Üyesi Nazım Kankılıç’la beraber 3 saat süren başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik.  Daha önce birçok hastadan kist aldık ama bu hastamızdan aldığımız kistin boyutu 9 cm ve kayıtlarımıza en büyük kist olarak geçti. Hastamız yapılan ameliyat sonrası hastanede tedavisine devam edildi ve eski sağlığına kavuşarak, taburcu edildi”

BİHA


YORUM EKLE