İşte Şanlıurfa'da kalem kalem işlenen suçlar

Türkiye genelinde hangi ilde, kaç kişi, ne suçu işledi? Şehirlerde işlenen suçlar kalem kalem belli oldu. İşte Şanlıurfa’da işlenen suçlar…

İşte Şanlıurfa'da kalem kalem işlenen suçlar
banner2

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden, “Şanlıurfa’da kaç kişi, ne suçu işledi” sorusunun cevabını derledik. Şanlıurfa’da kaç kişi hangi suçtan hüküm giymiş, kalem kalem çıkardık; hayli dikkat çeken sonuçlar elde ettik. İşte Şanlıurfa’da işlenen suçlar…

TÜİK, belli aralıklarla daimi ikametgah ve suç türüne göre ceza infaz kurumuna giren hükümlülerle ilgili veriler paylaşıyor. TÜİK’in bu konuda paylaştığı son veriler 2012 ile 2020 yılları arasını kapsıyor. TÜİK’in “Daimi İkametgah ve Suç Türüne Göre Ceza İnfaz Kurumuna Giren Hükümlüler” verilerinde işlenen suç türleri şu şekilde sıralanıyor:

Öldürme, yaralama, cinsel suçlar, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, hakaret, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu, sahtecilik, kötü muamele, zimmet, rüşvete, kaçakçılık, trafik suçları, orman suçları, ateşli silahlar ve bıçaklar ile ilgili suçlar, icra iflas kanununa muhalefet, askeri ceza kanununa muhalefet, tehdit, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, ailenin korunması tedbirine aykırılık, diğer suçlar, bilinmeyen.

ŞANLIURFA’DA DİKKAT ÇEKEN RAKAMLAR

Şanlıurfa’da 2011-2020 yılları arasında 4 bin 623’ü erkek, 93’ü kadın olmak üzere toplam 4 bin 716 kişi cezaevine girdi.

Söz konusu dönemde erkekler 109, kadınlar 2 cinayet işledi. Erkekler 580 yaralama olayından hapse girerken, bu noktada kadınların sayısı ise 6.

Cinsel suçlardan 34 erkek hüküm giyerek cezaevine girdi.

Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmadan 67 erkek hapse atılırken, 2 kadın da aynı suçtan cezaevine girdi.

Şanlıurfa’da söz konusu yıllar arasında 33’ü erkek, 1’i kadın 34 kişi hakaretten hüküm giydi.

EN ÇOK HIRSIZLIK VAKASI İŞLENDİ

Şanlıurfa’da en çok yaşanan suç türünün başında hırsızlık yer alıyor. Kentte 2011-2020 yılları arasında hırsızlık yüzünden 841 kişi cezaevine girdi. Bunların 814’ü erkeklen tarafından, 27’si kadınlar tarafından işlendi.

Kentte yağma suçundan 131 erkek ve 3 kadın cezaevine konuldu.

Dolandırıcılık suçundan ise 513 erkek cezaevine girdi. Bu suç türünden hapse giren kadın sayısı ise 11.

Şanlıurfa’da uyuşturucu madde imal ve ticaretinden 384 kişi hapse girerken, 5 kadın da yine aynı suçtan cezaevine girdi.

Sahtecilikten 92 erkek, 2 kadın hapse konuldu.

Kaçakçılıktan 106 erkek ve 1 kadın tutuklanarak cezaevine girdi.

Trafik suçlarından hapse giren kadının bulunmadığı Şanlıurfa’da, 61 erkek bu suçtan hüküm giyerek hapse atıldı.

Ateşli silahlar ve bıçakla işlenen suçlardan 186 erkek ve 1 kadın hapse girdi.

İcra iflas kanununa muhalefetten 77, askeri ceza kanununa muhalefetten 87, tehditten 113, mala zarar vermeden 46, görevi yaptırmamak için direnmeden 63, ailenin korunması tedbirine aykırılıktan 103 erkek cezaevine girdi.

BİHA


YORUM EKLE

banner99