Harran Üniversitesinden kanser hastalığı için önemli adım

Kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünyada ölüm nedenlerinde ikinci sırada olan kanserinin erken teşhisi için Harran Üniversitesi evden yapabilecek, portatif biyosensör çalışmalarında önemli adımlar attı.

Harran Üniversitesinden kanser hastalığı için önemli adım
banner1

Kanserin neden olduğu bu kadar yüksek ölüm oranı ve büyük maliyetler onun erken teşhis ve tedavi süreçlerini oldukça önemli hale getirirken Harran Üniversitesi Sensör Araştırma Grubu, Kanser hastalarına erken teşhisinde kullanılmak için MEMS tabanlı mikro sensör çalışmalarına devam ediyor.

Bu bağlamda kanser gibi erken teşhisi yüksek önem arz eden hastalıklarda testlerin her birey için hızlı, ulaşılabilir, ucuz ve portatif olması son 20 yılda teletıp ve nesnelerin interneti ile birlikte büyük önem kazandı.

MEMS TABANLI PORTATİF BİYOSENSÖR ÇALIŞMALARI

Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Göktaş liderliğinde kurulan HRÜ Sensör Araştırma Grubu tarafından, erken kanser teşhisine çözüm üretmek için tasarlanan ve üretilen MEMS tabanlı mikro sensörler gerek kanser nedenli ölümleri minimize etmeyi ve gerekse de ekonomik açıdan olan kayıpları azaltmayı hedeflemektedir.

Özellikle 2020 Mart ayından bugüne Covid 19’dan dolayı devam eden problemler ve kısıtlamalara rağmen proje, büyük özverilerle ve çabalarla istenen sonuçlara adım adım yaklaşmaktadır.

Cihazların ilk üretimleri mikro üretim lablarında uzun bir çalışma sonucunda tamamlandı. Üretilen MEMS tabanlı mikro sensörleri taşıyan çipler, daha sonrasında elektriksel bağlantıları yapılarak paketlenmidi. Bir süredir karakterizasyon işlemleri devam eden cihazların modelleme ve simülasyonlardaki sonuçlara çok yakın değerler verip böylece bir sonraki aşama için hazır olduklarını kanıtladı.

Cihazlarımız bir sonraki aşama olan Prostat ve Karaciğer kanserinin teşhisine yönelik gerekli yüzey modifikasyonlarının yapılması için hazırlık aşamasındadır. Doç. Dr. Hasan Göktaş liderliğinde kurulan HRÜ Sensör Araştırma Grubu yüzey modifikasyon konusundaki uzmanlığını, daha öncesinde hayata geçirilen projelerinde (Lateral Flow Testleri, Elektrokimyasal Biyosensörler) kanıtlamıştır.

Cihazlarımızın gereken yüzey modifikasyonları uygulandıktan ve kalibrasyon testlerini başarıyla geçtikten sonra cep telefonlarına uyumlu hale getirilerek portatif biyosensör olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Bu sayede herkes kendi testlerini yapabileceği ve ileride farklı kanser türlerine de uygulanabilecek bir portatif biyosensör ortaya çıkacak.

HRÜ Sensör Araştırma Grubu, erken kanser teşhisinin yanı sıra, cihazların koronavirüs ve benzeri virüslerin tespitinde de kullanılabilmesi için gerekli yüzey modifikasyon çalışmalarına başlandı.

BİHA 

YORUM EKLE