Hamarat Eller Çarşısı yıkıldı!

Haleplibahçe’de bulunan Hamarat Eller Çarşısı’nın 1'inci derece sit alanına yapılmış olması ve tarihi silueti bozduğu gerekçesi ile yıkıldı. Çarşının taşındığını belirtildi.

Hamarat Eller Çarşısı yıkıldı!
banner1

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada Haleplibahçe’de bulunan Hamarat Eller Çarşısı’nın 1'inci derece sit alanına yapılmış olması, yanı başında tarihi Roma Hamamı, Mozaik Müzesi ve karşısında Sakıb’ın Köşkü, arka tarafında ise Kızılkoyun Nekropolü’nün olması,tarihi yapıların siluetini bozduğu gerekçesiyle Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün talimatları doğrultusunda yıkıldığı belirtildi.

Kentteki kadınların istihdamına katkı sunmak amacıyla yapılan çarşının yıkım programına Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, AK Parti Eyyübiye İlçe Başkanı Mehmet Moğal ve AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Sait Ağan Şanlıurfa Esnaf Sanatkârlar ve odalar birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir konuşma yapan Başkan Beyazgül alanda yapılacak çalışmaları şu sözlerle açıkladı:

‘’Bu bölge tarihi bir havza, bu tarihi havzayı aslına dönüştürmek lazım dedik ve karşı tarafta 35 bina vardı ve o binaları kamulaştırdık ve o tarihi surete uygun olarak yeniden bir restorasyon yapıyoruz. Hemen önümüzde Roma’ya ait bir hamam kalıntısı var diğer tarafta mozaikler, müzemiz ve Nekropol alanımız var. Tarihi bir havzaya ve gastronomi merkezine oluşturduğumuz bu yeri tarihi özelliklerine uygun hale getiriyoruz. Buradaki Hamarat Eller Çarşısını müzenin karşısına taşıdık ve bir süre sonra faaliyete girerek müze ile bütünleşmiş olacak. Nekropol alanının önündeki bir yolu da kaldıracağız ve orayı yürüyüş yolu haline getireceğiz. Akabinde bir takım motifler oluşturacağız ve pandemi sonrası Nekropol’ün önünde inşallah müzik etkinlikleri yapacağız. Şanlıurfa’ya ışıl ışıl taktığımız gerdanlığın önünde de Şanlıurfalı müzisyenlerimiz ve müzik severlerimiz olacak. Bu havza etkinlik, kültür, müzik ve tarihi özelliklerin tam olarak çıkarıldığı bir havza ve gastronomi merkezi olacak. Şanlıurfa birçok özellikleri ile yıldız ve şanlı şehirdir, inanıyorum ki pandemiden sonra en fazla yıldızı parlayacak şehirdir’’ dedi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ise ‘’İlk seçildiğimiz zaman Zeynel Abidin Beyazgül Başkanımızla bu havzayı dolaşırken Başkanımız Hamarat Elleri gördü. İfadesi şuydu bizi de çok mutlu etti. 'Evet, Hamarat Eller ilimiz ve ilçemiz için bir değer demişti. Lakin görsellik anlamında gerçekten burayı baltalıyor' demişti. Biz de kendisine katılmıştık. Hamarat Ellerin buradan kaldırılması yönünde fikir beyan etmiştik. Sabır neticesinde başkanımızın talimatlarıyla Şanlıurfa’da bir soruna daha neşter vurulmuş oldu. Özellikle son 6 ayda Eyyübiye’ye göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Öte yandan belediye "Şanlıurfa’nın ilk yöresel ürün mağazasının da hayata geçirilerek Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin bu mağazadan faydalanmaları sağlanacak. Ayrıca, arzu eden vatandaşlar www.urfayoresel.com internet sitesi üzerinden yöreye özgü tescilli ürünleri de sipariş edebilecekler" ifadelerine yer verdi.

BİHA

YORUM EKLE