Göbeklitepe'de yeni tehdit: Kuş pisliği!

Dış etkenlerden korumak için üstü kapatılan tarihin sıfır noktası Göbeklitepe, şimdi de kuş pisliği tehlikesi ile karşı karşıya... Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan dikili taşlar, üzerine konan kuşların dışkıları nedeniyle zarar görürken, vatandaşlar yetkililere tedbir çağrısında bulunuldu.

Göbeklitepe'de yeni tehdit: Kuş pisliği!
banner2

HALİLİYE- Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesi'nde bulunan ve insanlığın başlangıç yeri olarak var sayılan Göbeklitepe kuşların yuvası oldu.

Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğuna sahip, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve 12 bin 500 yıllık geçmişi ile tarihe ışık tutan Göbeklitepe kuş pisliği tehlikesi yaşıyor. Olumsuz hava koşullarından korumak için tarihi alanın üzeri çelik çatı ile kapatılmıştı. Ancak o dönem uzmanları çelik çatının korumak için yetersiz kalacağı uyarıları dikkate alınmadı. Asıl tehlikenin yağışlar değil, kum fırtınaları, rüzgar olduğu ifade edilmişti.

Bugüne kadar söylenen bu tehlikelere karşı herhangi bir önlem alınmazken, çatı bambaşka bir tehlikeye neden olmaya başladı. Çatının gölgesi nedeniyle kuşlar dikilitaşları mesken edindi. Taşların üzerinde duran kuşların dışkıları da hem taşları kirletirken hem de dışkıdaki asitler nedeniyle taşların zarar göreceği iddia edildi.

Yetkililere acil çözüm ve tedbir çağrısı yapıldı.

BİHA


YORUM EKLE

banner99