Göbeklitepe'de ‘Buğday Şenliği’

Tarımın başkenti ve ilk buğdayın evcilleştirildiği şehir olarak bilinen Şanlıurfa’da ‘Buğday Şenliği’ düzenlendi.

Göbeklitepe'de ‘Buğday Şenliği’
banner2

ŞANLIURFA- Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe’de buğdaydan yapılmış çeşitli yemek, tatlı ve içeceklerden oluşan "Buğday Şenliği" yapıldı.

Düzenlenen etkinliğe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Kaymakamı Metin Esen, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Peltek, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, STK’lar, basın mensupları ve çok sayıda konuk katıldı.

BEYAZGÜL: LEZZET URFA’DA TARTIŞILMAZ

Beyazgül, buğdayın toprakla buluşmasının ateşin bulunması, tekerleğin bulunması, yazının bulunması, paranın bulunması kadar önemli olduğunu vurguladı.

Avcı toplayıcı toplumların buğdayla birlikte yerleşik hayata döndüğünü belirten Beyazgül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Buğdayı bulduktan sonra işler daha farklı olmak zorunda işte buğdayı bulmanın sonucu şuradaki sofraların zenginliği olarak ortaya çıkmış. Şanlıurfalılar buğdayı ektikten sonra işin ucunu bırakmamışlar. Onu çok lezzetli bir hale getirmişler. Bizlerde az önce burada lezzetlerimizi gezdik. Ama işin en başına çiğ köfteyi koymuşlar. Çünkü bu lezzet Urfa’da tartışılmaz bir lezzet gerçekten de baharatın, bulgurun, çiğ ettin buluştuğu önemli bir lezzet ve dünya bunu tanıdıkça bırakmak istemiyor.  Bana göre son noktaya da baklavayı koymak lazımdı. Çünkü buğdayın şehri olan sade yağın şehri olan, fıstığın şehri olan Urfa’nın baklavayı da en güzelini kendisi yapmıştır. Buğdayın bir kısım tahılın burada bulunması ilk buğdayın buradan ekilmiş olması insanlığın nasıl bir başlangıç yaptığı ve ondan sonra nasıl bir hayat yaşadığını anlamak bakımından önemlidir".

BİHA

 

 

 

 


YORUM EKLE