Eroğlu: En büyük nehir Şanlıurfa’dan Mardin’e akıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı eski Bakanı Veysel Eroğlu, 221 km'lik Türkiye'nin en uzun suni nehrinin Şanlıurfa'dan Mardin'e aktığını belirterek, “Ana kanal, Süveyş Kanalından daha uzun” dedi.

Eroğlu: En büyük nehir Şanlıurfa’dan Mardin’e akıyor
banner2

Orman ve Su İşleri Bakanı eski Bakanı Veysel Eroğlu, Mardin’e gerçekleşen su yatırımları ile ilgili açıklamada bulundu. Güneydoğu’nun incisi Mardin’e muazzam su yatırımları gerçekleştirdiklerini belirten Eroğlu, “Türkiye’nin En Uzun Sun’i Nehri Şanlıurfa’dan Mardin’e akıyor. Mardin’in münbit topraklarını suyla buluşturmak için muazzam bir proje geliştirdik. Atatürk Barajının suyunu Mardin’e iletmek için Türkiye’nin en uzun suni nehrini inşa ettik. Toplam uzunluğu 221 km olan ve üç kısım halinde inşa ettiğimiz Mardin Ana Kanalı ile Atatürk Barajının suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e akmaktadır. Ana kanalın kapasitesi 200 m3/s olup, bu değer Kızılırmak Nehrinin Mart ayı debisine eşittir. Üç kısım halinde inşa ettiğimiz bu muazzam proje 221 km uzunluğu ile Süveyş Kanalından daha uzundur” dedi.

 

“834 BİN 380 DEKAR ARAZİ SULANACAKTIR”

Eroğlu, Mardin’de sulamaya büyük katkı sağlayacak diğer bir su biriktirme yapısının da Mardin Depolaması olduğunu sözlerine ekleyerek, “135 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip bu önemli tesisin inşaatı devam etmektedir. Mardin Ana Kanalı ile getirdiğimiz suyu, Mardin Depolamasında depolayarak 834.380 dekar arazi sulanacaktır. Bu iki muazzam tesis aracılığı ile sağlanan sular, çalışmaları değişik safhalarda devam eden sulama tesisleriyle arazileri sulayacaktır. Sulama tesislerinin tamamlanmasıyla birlikte Mardin’de zirai üretim artacak, vatandaşlarımızın gelir seviyesi yükselecek, bölge refaha kavuşacaktır. Çünkü sulama yapılan alanlarda 3 ila 14 misli ürün artışı olmaktadır. Arazilerin sulanmasıyla birlikte Mardinli kardeşlerimize yeni iş imkânları da doğacaktır” şeklinde konuştu.

 

“KESİNTİSİZ İÇME SUYU SAĞLIYORUZ”

Hükümet olarak Cumhurbaşkanı liderliğinde Mardin’e muazzam yatırımlar yaptıklarını dile getiren Eroğlu, konuşmasında şu sözlere yer verdi;

“Özellikle vatandaşlarımızın en temel hakkı ve ihtiyacı olan sağlıklı ve yeterli miktarda içme suyu için gereken bütün altyapı tesislerini inşa ettik. Vatandaşlarımıza kesintisiz içme suyu sağlıyoruz. Ancak Mardin Büyükşehir Belediyesinin bu suyun her bir damlasını gözü gibi koruması gerekir. Kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Suyun yönetimi kolay değildir. Suyu şehre getirmek büyük emek ve yatırım ister. Suyun yönetimi hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Mardin’imizi susuz bırakmadık. Su Gibi Aziz Olunuz…”

BİHA

YORUM EKLE