Erdoğan: Devam etmesi mümkün değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkinci Dünya Savaşı’nın galipleri tarafından inşa edilen bu adaletsiz sistemin, ilanihaye devam etmesi mümkün değildir” dedi.

Erdoğan: Devam etmesi mümkün değildir
banner2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 35. İSEDAK Toplantısı açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında Arnavutluk’ta yaşanan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek yaralıların tedavileri gerekse evleri yıkılan veya zarar gören kardeşlerimizin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında hepimizin Arnavutluk’un yanında olması gerekiyor. Ben buradan sizlerin aracılığıyla tüm İslam Dünyası’nı Arnavutluk’a destek olmaya çağırıyorum” diye ekledi.
 


 

İslam Âlemi’nin vahdet olamadığı, bir duvarın tuğlaları gibi yekdiğerine kenetlenemediği için kolayca manipüle edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahip olduğumuz ekonomik güce, nüfusa, imkânlara rağmen, aynı ortak paydada buluşamadığımız için, uluslararası arenada sözümüz yeterince dinlenmiyor. Coğrafyamıza baktığınızda göreceğiniz çoğunlukla dramdır, acıdır, kavgadır; suni gündemlerle enerjisini heba eden 1,7 milyarlık muazzam bir kitledir. Batılı silah tüccarlarının sattığı silahların akıttığı kanların çoğu Müslüman kanıdır. Adında İslam olan taşeron terör örgütlerinin katlettiği insanlar yine ekseriyetle Müslümanlardır. Günümüz dünyasında maalesef Müslüman kanı, Müslümanların canı, hayatı kadar ucuz bir meta yoktur” açıklamasında bulundu.
 


 

“SÖZ KONUSU MÜSLÜMANLAR OLUNCA ACI ÇEKENLER SADECE BİRER FOTOĞRAF KARESİ OLARAK GÖRÜLÜYOR”

Varil bombaları altında can veren 1 milyon Suriyelinin birilerinin gözünde sadece istatistikten ibaret olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yemen’de açlıktan bir deri bir kemik kalmış çocukların dramları, birkaç ülke ve kuruluş dışında hiç kimsenin umurunda değildir. Gazze sahilinde top oynarken pervasızca öldürülen sabilerin feryatları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dâhil hiçbir örgüt tarafından duyulmuyor. Somali’den Afganistan’a, Arakan’dan Türkistan’a, Libya’ya kadar nereye baksak benzer acılarla, benzer dramlarla karşılaşıyoruz. Söz konusu Müslümanlar olunca ölenler, zulüm ve acı çekenler birer can olarak değil, maalesef sadece birer fotoğraf karesi olarak görülüyor” şeklinde konuştu.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette bu çifte standartta Güvenlik Konseyi gibi görevi küresel barış ve istikrarı korumakla mükellef kurumların acziyetinin çok büyük payı vardır. Bu yapılar, adaleti ve hakkaniyeti ayakta tutmak yerine, beş daimi üyenin çıkarına ve keyfine göre kararlar almaktadır. İslam dünyası dâhil tüm insanlığın kaderi, Konsey üyesi beş ülkenin insafına terk edilmiştir. İslam Âlemi’nin kendi geleceği, kendi istikbali üzerinde, özgürce karar alma ve uygulama hakkı yoktur. İkinci Dünya Savaşı’nın galipleri tarafından inşa edilen bu adaletsiz sistemin, ilanihaye devam etmesi mümkün değildir. Uluslararası güvenlik mimarisinin günümüzün şartlarına göre yeni baştan düzenlenmesi, bir tercih olmaktan çıkmış, zorunluluk hâlini almıştır.”

BİHA

YORUM EKLE