Elif Bereket'in ölümüne neden olan sürücü: Hızımı hatırlamıyorum!

Şanlıurfa'da karşıdan karşıya geçmek isterken hızla gelen arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Elif Bereket'in ölümüne ilişkin davada iddianame hazırlandı.

Elif Bereket'in ölümüne neden olan sürücü: Hızımı hatırlamıyorum!
banner2

Şanlıurfa'da unutulmayacak bir kazada can veren 17 yaşındaki Elif Bereket'in ölümüne ilişkin açılan davada yeni sürece gelindi. 

Karaköprü İlçesinde 26 Ocak günü lise öğrencisi Elif Bereket, kardeşi Yaşar ile birlikte dershaneden çıkıp evlerine gitmek için yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada hızla gelen iki otomobilden birisi, Elif Bereket'e çarptı. Genç kız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken güvenlik kameralarına yansıyan kaza izleyenleri hayrete düşürdü. Kızın metrelerce savrulduğu görülen kazanın ardından kaçan sürücü Ali Badıllı 2 gün sonra gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ali Badıllı'nın otomobili ise Alibaba Mahallesi'nde boş arazide üzerine battaniye örtülü olarak bulundu.

Acı olayın ardından arkadaşları Elif Bereket’in ölümüne neden olan sürücünün hak ettiği cezayı alması için 'Elif Bereket için adalet' başlıklı imza kampanyası başlattı. Herkesin merakla beklediği davaya ilişkin sürücü Badıllı hakkında 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi. 


İDDİANAMEDE YER ALAN KAZANIN AYRINTILAR 

Kazaya ilişkin Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede olay günü; Elif Bereket'in kardeşi Yaşar Bereket ile yolun karşısına geçmek istediği sırada Ali Badıllı'nın kullandığı 34 JV 0990 plakalı otomobil ile makas diye tabir edilen hareketi yaparak genç kıza çarpıp ölümüne neden olduğu anlatıldı. İddianamede Elif Bereket'in çarpmaya bağlı olarak vücudunun büyük bölümünde kemik kırığı, iç organlarında hasar oluşması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

"ABLA DUR!"

İddianamede kazadan kıl payı ölümden kurtulan kardeş Yaşar Bereket'in ise otomobili görünce  'abla dur' dediğini, kendisinin yolun karşısına geçtiğini ancak durmayan aracın ablasına çarptığını anlattğı yer aldı. 


SÜRÜCÜ NE DEDİ?

İddianamede, tutuklu sürücü Ali Badıllı'nın da ifadesine de yer verildi. Otomobilini olaydan 2 hafta önce 250 bin liraya aldığını belirten Badıllı, kaza sırasında hızını hatırlamadığını sol şeritte seyreden aracın görüş açısını kapatması nedeniyle yola çıkan Elif Bereket'e çarptığını ve panikleyerek kaçtığını kaydetti. İddianamede Badıllı'nın genç kızın öldüğünü öğrendikten sonra vicdan azabı çektiğini ve teslim olmak için karakola giderken yakalandığını, pişman olduğunu dile getirdiğine yer verildi. 


67,5 METRE SÜRÜKLENMİŞ!

 Badıllı'nın suça yeter taksirli hareketlerinin olduğu, hızının şehir içi trafiğe göre aşırı yüksek olduğu, Elif Bereket’e çarpma noktası ile kan izlerinin bulunduğu mesafe arasının 67,5 metre olduğu belirtilerek, sürücünün akan trafikte makas olarak tabir edilen önündeki aracı sağından geçme eylemi sonucu kazanın gerçekleştiği anlatıldı.

İddianamede ayrıca sürücünün olay günü basiretli bir şekilde hareket etmeyip aşırı sürat yaptığı, kazanın meydana gelebileceği neticesini öngördüğü halde hızını kesmediği, işini şansına, becerisine veya otomobilinin özelliklerine güvendiğinin görüntü izleme ve olay yeri inceleme tutanaklarından anlaşıldığına değinildi. Bilinçli taksirle hareket etmesi sonucu Elif Bereket'e çarparak ölümüne sebebiyet veren sürücü Badıllı hakkında kamu davası açılması istendi.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından Badıllı'nın yargılanmasına başlanacak.

BİHA

YORUM EKLE

banner99