Eğitim-Bir-Sen'den tepki çeken kitap için suç duyurusu!

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi, içerisinde tecavüzü meşrulaştıran ifadelerin yer aldığını belirttikleri "Gül ve Düşün" isimli kitabın yazarı Musa Dinç ve yayınevi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eğitim-Bir-Sen'den tepki çeken kitap için suç duyurusu!
banner1

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, masal kitabı adı altında satılan ve içinde tecavüze dair ifadelerin yer aldığı kitap ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu. 

Sendika, Musa Dinç isimli sözde yazarın güya çocuklar için kaleme aldığı,yüz kızartıcı ifadeler içeren ‘Gül ve Düşün’ isimli skandal kitabın kütüphanelerden toplatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na; sözde kitap hakkında verilmiş bir onay varsa kaldırılması,okul kütüphanelerinde bulunması hâlinde kütüphanelerden çıkarılması,resmî ve özel eğitim kurumlarının öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerine katılımına izin verilmemesi için Genel Merkezimiz Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurdu bulunarak, yazar ve yayınevi hakkında ise suç duyurusunda bulundu. Millî Eğitim ve Kültür ve Turizm bakanlıklarına yazı gönderildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sözde çocuk kitabında, yetişkinler tarafından dahi hicap duyulmasına neden olacak gayriahlaki ifadeler, toplum ahlakını zedeleyen ağza alınmayacak müstehcen cümleler, iğrenç betimlemeler yer almaktadır. Adı geçen (sözde) çocuk kitabının ‘masallar’ etiketi altında çocuk yayınları kategorisinde satışa sunulması, çocukların erişimine bu kadar kolay bir şekilde açık olması, çocukların ahlaki, fiziksel, zihinsel ve pedagojik gelişimlerine telafi mümkün olmayan zararlar verecek mahiyette olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Bu nedenle, bahse konu (sözde) kitap hakkında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş bir onay var ise kaldırılması; okul kütüphanelerinde bulunması hâlinde kütüphanelerden çıkarılması noktasında Bakanlık taşra teşkilatının uyarılması; yazarın kaleme aldığı diğer kitapları hakkında da inceleme yapılması ve yazarın Bakanlığa bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarının öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerine katılımına izin verilmemesi için gereken yapılmalıdır.

Sözde kitabın, gerçekte müstehcen yayının Millî Kütüphane ile il ve ilçe halk kütüphanelerinde bulunması hâlinde kütüphanelerden çıkarılması noktasında Bakanlık taşra teşkilatı uyarılmalı; sözde kitabın yazarı tarafından kaleme alınan diğer kitaplar hakkında da inceleme yapılmalıdır.

Genel Merkezimizin Savcılığa yaptığı suç duyurusunda ise, TCK’nın 226. maddesi uyarınca ‘basın-yayın yoluyla müstehcen ürünlerin çocukların görüp duyabileceği şekilde alenileştirilmesi’ suçu kapsamında kamu davası açılmasını, söz konusu materyallerin toplatılarak tedavülden kaldırılmasını, internet ortamında dağıtılmasının engellenmesini talep ettik.

Çocuklarımızı korumak hepimizin en büyük sorumluluklarından biridir.

Müstehcen tabirlerin sık sık kullanıldığı, ahlaki sınırların aşıldığı, bir tilki ve ayı üzerinden tecavüzü meşrulaştıran ifadelerin yer aldığı; eğitimle, pedagojiyle zerre kadar bağdaşmayan kitabın çocuklara vereceği zararın önüne geçilmesi için yetkililer bir an önce harekete geçmelidir.

Kitap yazmak belli bir birikim, çocuk kitabı yazmak ise ayrıca pedagojik bazı temel ilkelerden haberdar olmayı gerektirmektedir. Kitap yazmak, canı isteyenin değil, müktesebatı, kabiliyeti ve ilgili alanda özel eğitimi olan insanların yapabileceği bir iştir. Ahlaksızlığı iş edinenlerin çocuklarımızın saf ve masum dünyasına kitap gibi önemli bir değeri kullanarak giriyor olması, bu alanda yeterli denetimin ve caydırıcı tedbirlerin olmadığının göstergesidir.

Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmak, onları korumak başta yetkililer olmak üzere hepimizin en büyük sorumluluklarından biridir. İnsanlar kendi uydurdukları ahlaksız hikâyeleri, adının başına canının istediği unvanı ekleyerek topluma yutturmamalı, yayınevleri bu tür ahlaksızlıklara prim ve geçit vermemeli; ilgili kişi ve kurumular ise gereğini yapmalıdır.

Böylesi ahlaksızlar, okullara ve kitap fuarlarına sokulmamalı; bu kişi, eğitimci-yazar unvanını asla kullanmamalı, çocuklarımızdan uzak tutulmalıdır."

BİHA

YORUM EKLE