DEVA Partisi İl Başkanı Tüysüz, ölen işçiler için açıklama yaptı

DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, 7 tarım işçisinin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili, "Hem ülkenin en devasa tarım arazilerine sahip olmak hem mevsimlik işçi göçünde ilk sırada olmak... Bu işte bir terslik yok mu?" dedi. 

DEVA Partisi İl Başkanı Tüysüz, ölen işçiler için açıklama yaptı
banner1

Konya'nın Yunak ilçesinde dün meydana gelen trafik kazasında Şanlıurfalı 7 işçi hayatını kaybederken ve 11 kişi de yaralandı. 

Yaşanan olayın ardından Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Ahmet Tüysüz, konuya ilişki açıklamalarda bulundu. 

Tüysüz, açıklamasında, "Haziranda ölmek zor...Ekmek uğruna hayatının baharında yollarda can vermek daha da zor... Vefat edenlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hem ülkenin en devasa tarım arazilerine sahip olmak hem mevsimlik işçi göçünde ilk sırada olmak... Bu işte bir terslik yok mu? Elbet üzüleceğiz... Yas da tutalım ama kader deyip geçmeyelim. Eleştirmek çözüm önermemek en kolay iş... Politikalar geliştirelim insan yaşamına değer verelim bireysel, toplumsal ve kurumsal sorumlulukları da unutmayalım. Denetim görevimizi de yerine getirelim” dedi.

'NEDENLERİ İRDELENMELİ'

Göçün nedenlerinin irdelenmesi gerektiğini ifade eden Tüysüz, "Göçün nedenleri irdelenmeli. STK’ların saha çalışmaları ile önce rapora sonra 24.03.2010 t. 27531 s. Resmi Gazete’de yayınlanan, 'Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi' konulu 2010/6 sayılı Başbakanlık Genelgeye de dikkatleri çekelim. Genelgenin hiç işletilmemesi veya eksik işletilmesi ve uygulanmasının denetlenmemesi idarenin hizmet kusurunu doğurur. Üzülelim yas da tutalım gidenleri geri getiremeyiz ama canla ödenmiş en ağır bedellerin hiç olmazsa bazı şeyleri değiştirmeye de vesile olması lazım" dedi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99