DEDAŞ Meclisin gündeminde!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın borcu olan çiftçilere yönelik “Ekin ekmeyin, size elektrik verecek gücümüz yok” açıklamasını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis’e taşıdı.

DEDAŞ Meclisin gündeminde!
banner2

ŞANLIURFA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay’ın borcu olan çiftçilere yönelik tartışma yaratan açıklamasını Meclis’e taşıyarak önerge verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verilen önergede, şu ifadelere yer verildi:

“DEDAŞ geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘Borcu olan çiftçiler, borcunu ödemeyecekse bugünden boşuna ekin ekmesin’ diye bir açıklama gerçekleştirdi. Yani DEDAŞ’ın bir enerji şirketi olarak tarımsal üretime dair söz kurabilecek gücü nerden aldığı ve açıklaması araştırmaya ve izaha muhtaç bir durumdur.

Bu bağlamda:

1.Bakanlığınız çiftçiyi tehdit eden bu açıklamaya ilişkin bir soruşturma yürütecek midir?

2.DEDAŞ’ın bu açıklamayı yapma gücünü bakanlığınızın adım atmaması olarak gören bir kamuoyu oluşmuştur, bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?

3.Ekim yapan borçlu çiftçiye su ihtiyacı için elektrik temininde bulunacak mısınız?

4.Bu konuda kamuoyuna açıklama da bulunacak mısınız?”

DEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay, birkaç gün önce, borcunu ödemeyen çiftçilere yönelik açıklamasında, “Buradan çiftçilere sesleniyorum, borcunu ödemeyen çiftçilere elektrik vermeyeceğiz. Borcunu ödemeyen çiftçi şimdi boşuna eken ekmesin” ifadelerini kullanmıştı.


BİHAYORUM EKLE