Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Koca, Vali Erin hakkında suç duyurusu!

Halkın Kurtuluş Partisi, Covid-19 nedeniyle Erdoğan, Koca ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Koca, Vali Erin hakkında suç duyurusu!
banner2

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Covid-19 salgınıyla ilgili gereken önlemlerin alınmadığını ve verilerinin doğru açıklanmadığını iddia etti.

HKP avukatları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve 80 il valisi hakkında, “1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu maddelere aykırı hakaret edilerek Görevi Kötüye Kullanma” suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

'SALGIN KONTROLDEN ÇIKMIŞTIR'

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, “Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde ilk vaka görüldüğü günden bugüne vaka sayısı, vaka sayılarındaki artışa oranla vefat sayısı da hızla artmaktadır. Gelinen süreçte ise salgının artık kontrolden çıktığı, vaka ve vefat sayısının resmi açıklamalardan çok daha fazla olduğu namuslu bilim insanları ve sağlık çalışanlarımız tarafından dillendirilmekte, hatta bizzat tarafımızca görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

'VAKA VE ÖLÜM SAYILARINDA GERÇEKLER SÖYLENMEMEKTEDİR'

Dilekçenin devamında, “25 Kasım 2020’den bugüne açıklanan vaka sayıları; namuslu bilim insanlarının, 14 Eylül 2020’de yaptığımız suç duyurusunda Partimizin söylediklerinin ne yazık ki doğruluğunu kanıtlamaktadır. Yapılan son açıklamalar, başta AKP Genel Başkanı olmak üzere, Sağlık Bakanı ve diğer yetkililerin gerek vaka sayılarında gerekse ölüm sayılarında gerçekleri söylemediklerinin, kamuoyuna doğru bilgi vermediklerinin de itirafıdır” ifadelerine yer verildi.

'ÖNLEMLERİ ALMADIKLARININ İTİRAFI…'

Dilekçede, Sağlık Bakanı Koca’nın 26 Kasım tarihinde yapmış olduğu konuşmayı hatırlatan HKP avukatları, “Namuslu Bilim İnsanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın ve Partimizin aylardır dillendirdiği üzere, yetkili ve sorumlu konumunda bulunanların hem vaka sayıları, hem ölüm sayıları noktasında doğruları söylemediklerinin, Covid-19 pandemisi ile ilgili bilimin emrettiği önlemleri almadıklarının da itirafı niteliğindedir” ifadelerine yer verdi.

'AKP KONGRELERİYLE VİRÜS YAYILMIŞTIR'

 

banner85

Ulusal Bayramlara ve Baroların kongrelerine yasak getirildiği hatırlatılan dilekçede, “23 Nisanlara, 19 Mayıslara, 30 Ağustoslara, 29 Ekimlere, 10 Kasımlara, Baroların kongrelerine yasak koyan şüpheliler, AKP Kongrelerine yasak getirmeyerek virüsün yayılmasına hizmet etmişlerdir. Ve tüm bunlar yetmezmiş gibi Kurban Bayramı öncesinde; “Bu salgından kurtuluyoruz inşallah, iki bayramı birlikte yapacağız”, diyerek insanlarımıza bu salgın bitiyor artık, tehlike geçmiş durumda diye düşündürterek, insanlarımızın salgını hafife almalarına neden olmuşlardır. Şüpheliler, 1 Mayıs’tan itibaren de ekonomik alandaki eksik gedik kısıtlamaları da kaldırarak artık her şey normale döndüğü mesajı vermişler, Halkımızın bu açıklama ve uygulamalardan etkilenerek virüsün etkisinin geçtiği algısını uyandırmışlar, dolayısıyla virüsün rüzgâr hızıyla yayılmasına neden olmuşlardır” dendi. 

 

'GÖREVİ İHMAL SUÇU…'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fahrettin Koca ve 81 İl Valisinin Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesine göre görevi ihmal suçu işlediklerini ifade eden HKP avukatları dilekçede, “Bu maddeye aykırı hareket ederek binlerce insanımızın hastalanmasına, vefat etmesine, açlık ve yoklukla başbaşa kalmalarına sebep olan şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmek zorunlu olmuştur” dedi. 

'CUMHURİYETİN SAVCILARININ OLUP OLMADIĞINI GÖRECEĞİZ'

Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Çağlayan Adliyesinin önünde açıklama yaptı. Çolak şu ifadelere yer verdi:

"Halkın Kurtuluş Partisi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımıza yapılan tüm ihanetlerin hesabını sormaya, sorumluların yargı önünde ve gerçek anlamda bağımsız, tarafsız mahkemeler önünde hesap vermesi için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz.

Bugün de Çağlayan Adliyesi'nde Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve 81 il valisi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu suç duyurusunu takip edecek Cumhuriyetin Savcılarının olup olmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99