Cumhurbaşkanı açıkladı: Yüz yüze eğitim başlıyor!-EK

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlkokul 2,3, 4. sınıflar, orta okul 8. ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçecek" dedi.

Cumhurbaşkanı açıkladı: Yüz yüze eğitim başlıyor!-EK
banner1

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, saat 15.50'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle: 

"Pek çok hususu kapsamlı bir şekilde değerlendirdik. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı büyük sınamalar elbette bizleri de etkilemektedir. Salgın sürecinde sağlık altyapımız, geliştirdiğimiz tedavi protokolleriyle takdire şayan bir durum ortaya koyduk...

Salgının seyrine göre gerektiğinde yeni tedbirleri, gerektiğinde normalleşme adımlarını devreye alıyoruz. Salgınla birlikte hayata geçirdiğimiz sosyal koruma kapsamı kapsamında, çalışanlara ve dar kesimlere yaptığımız ödemenin tutarı 18 milyar liraya ulaştı. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilere 20 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılmıştır. Nakdi ücret kapsamında 1 milyon 976 bin kişiye 4,4 milyar lira ödeme yapılmıştır. Devlet korumasındaki 640 gencimizi de bu dönemde kamuda işe yerleştirerek mağduriyetlerin önüne geçti. Böylece devlet korumasındaki gençlerimizin istihdam sayısı da toplamda 54 bine yaklaştı. Hastanelerimizdeki yoğunluğun gözle görülür bir şekilde azalması bu tespiti teyit ediyor. Kriz düzeyinde bir görüntüyle karşılaşmadık. Mevsim hastalıkları korona ile benzer belirtiler taşıdığı için süreci daha dikkatli götürmemiz gerektiğinin farkındayız.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR

Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı bir şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2.3.4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek. Uygun bulunan köy okullarında da yüz yüze eğitimde herhangi bir engel görülmemiştir. Önümüzdeki haftadan itibaren bu tabletleri MEB olarak dağıtmaya başlatıyoruz."

 

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. Bu anlamda yapılan yatırımların, desteklerin birer birer icraata dönüşmesinin haklı kıvancı içerisindeyiz. 13 ayrı çalışması başlatılmıştı. 5 tanesi insan çalışma safhasına yaklaştı. Alt yapısı uygun firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. ikinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üstüne çıkabilecektir. İnsan çalışmaları için önümüzdeki ay bin doz aşı üretilmiş olacak.

AZERBAYAN-ERMENİSTAN

Karabağ'da sadece işgal değil, insanlığın yüz karası katliamlar gerçekleşmişti.

30 yıla yakın bir zamandır Minsk üçlüsü bu sorunu ihmal ettiği için bu duruma gelindi. Ermenistan geçmişte işlediği cürümlerin bedelini ödememiş olmanın şımarıklığıyla Azerbaycan topraklarına saldırınca hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Şu ana kadar Karabağ'daki pek çok yer işgalden kurtarıldı. Türkiye olarak tüm kalbimizle ve imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu söylüyoruz. Dünya haydut devletlerden kurtarılmadan insanlığın huzura kavuşması mümkün değildir.

Küresel güçlerin eteği altına saklanarak insanlığa bela olan bu devletlerin devri artık kapanıyor. Türkiye elindeki gücü ve imkanları bu haksız hukuksuz oyunu bozmak için kararlıdır. Bunun için BM'de 'Dünya 5'ten büyüktür' diyoruz. Bunun için gerektiğinde yedi düvele meydan okuma pahasına hakkın ve hakikatin yanında yer alıyoruz.

Bir kez daha Azerbaycanlı kardeşlerimize gazanız mübarek olsun diyoruz."

BİHA

YORUM EKLE