Coşkun: Demokrasi tarihimiz bir kez daha kirletildi

Memur-Sen/Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun 27 Mayıs darbesi nedeniyle yaptığı açıklamada, “Milli iradeyi hedef alan 27 Mayıs darbesini kınıyoruz” dedi.

Coşkun: Demokrasi tarihimiz bir kez daha kirletildi
banner2

27 Mayıs darbesinin 60’ıncı yıldönümü nedeniyle Memur-Sen/Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun bir açıklama yaptı. Darbeyi kınadığını ifade eden Coşkun, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“27 Mayıs 1960 darbesini 60’ıncı yıldönümünde bir kez daha kınıyor, millet iradesinin temsilcisi olarak Hakk’ın rahmetine kavuşan Menderes, Polatkan ve Zorlu’yu rahmetle anıyoruz. Demokrat Parti (DP), 1946’da Türkiye’nin çok partili hayata geçmesinin ardından 1950’de aldığı oy oranıyla tek başına iktidara geldi ve iktidarda kaldığı süreç boyunca da hem demokrasiyi sağlamlaştırdı hem de atılımlarıyla büyük Türkiye idealinin de ilk nüvelerini verdi. Ancak buna rağmen DP’nin kesintisiz 10 yıllık iktidarının son dönemlerinde, ülkede gerilimler ve kaos oluşturmak için bazı mahfiller sürekli çalıştı.

Bazı subayların oluşturduğu Milli Birlik Komitesi, ‘DP'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü’ iddiasıyla 27 Mayıs’ta sabaha karşı darbe yaptı. Böylelikle eşi benzeri görülmemiş bir hınç, zulüm, işkence, hüzün ve yargısız infazlar başlamış oldu. Türkiye'ye büyük acı yaşatmaya kodlanan askeri vesayetin sahipleri, yalanlar ve iftiralarla milli iradeyi kafese aldı, en büyük insanlık suçunu işleyerek 27 Mayıs’tan sonra kurulan düzmece mahkeme, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı darağacına gönderdi, Cumhuriyeti vesayet rejimine dönüştürdü. Hukuk katledildi, jakoben zihniyet tarafından demokrasi ayaklar altına alındı, millet iradesinin üzerine ipotek koyuldu. Demokrasi tarihimiz bir kez daha kirletildi.

Milli iradeye karşı yapılmış tüm suikastların anası ve kaynağı olan 27 Mayıs darbesini bir kez daha kınıyor, milletin bir daha böylesi kara günler yaşamamasını temenni ediyoruz.”

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR