Çiftçi: Besici ve esnaf yıllardır yer talebinde bulunuyor

Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası ve Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, “Baraka halinde 450 besici, yeri derme çatma halinde besicilik yapmakta. Bunu göz önüne aldığımızda besici ve esnaf yıllardır yer taleplerinde bulunuyor. Tüm yetkililere çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Çiftçi: Besici ve esnaf yıllardır yer talebinde bulunuyor
banner2

EYYÜBİYE -Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası ve Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Eyyübiye Belediyesi Meclis Üyesi İzzetin Çiftçi, besici esnafının yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çiftçi, besicilerle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Eyübiye’de 3-5 yıl öncesine her gecekondu evin altında küçükbaş hayvancılık besiciliği yapılırdı. 386 bin nüfuslu Eyyübiye ilçesi yüzde 30'u küçükbaş besiciliği yapardı, bu yasaklanınca besicilik yapılacak alan kalmadı ve ilçemiz nüfusun yüzde 60'ı mevsimlik tarım işçisi ve bu nedenle yoksul ve sadece hayvancılıktan kırsal kesimden göç aldığı için tek mesleği tarım ve hayvancılıktır.

Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi ve Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi talebi doğrultusunda bir çalışma yapıldı. Eyyübiye, Yenice ilçesi Ekizce mevkiinde 30 milyon yatırımla canlı hayvan borsası yapıldı ve daha açılışı yapılmadı ileriki günlerde açılışı yapılacak.

Bunun yanında et kombinesi ve besicilerin etrafında baraka halinde 450 besici yeri derme çatma halinde halk besicilik yapmakta bunun göz önüne aldığımızda besici ve esnaf yıllardır yer taleplerinde bulunuyor ve gerekirse tüm yetkilileri yerinde incelemeye davet ediyoruz”.

BİHA

 

 

 


YORUM EKLE

banner99