Büyükelçi Önen: Başarısını tescillemiş oldu

Pekin EXPO 2019 sona erdi. Türkiye Pavilyonu’nun kapanış töreni, Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliğinde düzenlendi.

Büyükelçi Önen: Başarısını tescillemiş oldu
banner1

“Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” temasıyla 29 Nisan'da başlayan Pekin EXPO 2019 Türkiye Pavilyonu’nun kapanış töreni, Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliğinde yapıldı. Burada konuşan Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Çin hükümetini ve EXPO Sekretaryasını 6 ay süren başarılı ve renkli bir organizasyona imza atmaları nedeniyle kutladığını belirtti.

‘2,5 MİLYONDAN FAZLA ÇİNLİ ZİYARET ETTİ’

EXPO 2019 Pekin’deki Türkiye Pavilyonu’nun, Türkiye ile Çin arasındaki dostluk ve işbirliğinin bir simgesi olacağını belirten Önen, “Pekin Expo’da 6 ay boyunca 2,5 milyondan fazla Çinlinin ziyaret ettiği Türk Pavilyonu, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (IAHP) tarafından verilen Özel Altın Ödülü ve onur belgesi ile de başarısını tescillemiş oldu. Türkiye Milli Gününde Türkiye Pavilyonu’nu 8 bin kişi ziyaret etti. Son yıllarda, siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin yanında, kültürel temaslar ve halklar arasındaki ilişkilerde çarpıcı başarılar kaydedildiğine şahit olduk. Türkiye'yi ziyaret eden Çinli turist sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 60 yükselerek 400 bine çıktı” dedi.

‘ÇİNLİ ŞİRKETLERE GÜÇLÜ DESTEK SAĞLIYORUZ’

Çin'den Türkiye'ye yapılan yatırımların artmasını arzuladıklarını belirten Önen, “Türkiye, şu an binden fazla Çinli şirkete ev sahipliği yapıyor ve daha fazlasını ağırlamaya hazırız. Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği olarak, Çinli şirketlere bilhassa enerji, ulaştırma, finans, alt yapı ve bilişim teknolojileri alanlarında Türkiye'ye daha çok yatırım yapabilmeleri için güçlü bir destek sağlıyoruz ve sağlamayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE

banner99